İKLİMLER DEĞİŞİYOR

İKLİMLER DEĞİŞİYOR

Dünya dönmeye devam ederken sınırsız insan ihtiyaçlarını sınırlı kaynakları ile karşılamaya çalışıyor. Mavi gezegenimizin yorulduğunu şu sıralar daha çok hissediyoruz. Gerek mevsim normallerinin üstünde seyreden hava durumu, gerekse barajlarımızdaki su seviyesinin düşük olması bu yorgunluğun bir göstergesi. Kutupların erimesi, ani baskınlar, kuraklık gibi etmenler dünya üzerindeki biyo- çeşitliliği de olumsuz yönde etkiliyor.

Yenilebilir Enerji Kaynakları

Süreç içerisinde Devletler tarafından imzalanan anlaşmalar bu tehlikenin önemini kavramış görünüyor. Karbon yayılımını en aza indirgemek ve iklim değişikliğinin önüne geçmek adına yenilebilir enerji kaynaklarına yönelen anlaşmalar mevcut. Bu anlaşmalar ile Ozon tabakasındaki incelen yerlerin kendi kendini yenilemesi hedefleniyor. Türkiye’de ise son yıllarda güneş enerjisi, rüzgâr enerji ve elektrikli araç gibi alanlara yapılan yatırımlar gün geçtikçe artıyor.

Kova Çağında Erken Alınan Tedbirlerin Faydası Büyük Olur

Hatanın neresinden dönülürse kardır. Fakat biraz geç kaldığımız gerçeği de yadsınamaz bir gerçek. Dünya’da hızla artan insan nüfusu ve kentsel yapılaşma bazı hayvan dostlarımızın yaşam alanını tehdit ediyor ve böylelikle onları kendi ekosistemi dışına itiyoruz. Sistemin çarklarını bozmak iklim değişikliğini hızlandırıyor. Fabrikaların bacasından yükselen gri bulutlar yerine mavi gökyüzünü görmeye ihtiyacımız var. Peki Araştırmalara göre neler yapılırsa daha sağlıklı bir dünyaya doğru ilerleriz;

  • Yenilebilir Enerji kaynakları daha revaçta olursa,
  • Fosil yakıtların kullanımına disiplinli bir kontrol getirilirse,
  • Aile politikaları ve artan nüfus üzerinde olumlu düzenlemeler yapılırsa,
  • Doğada kolayca yok olmayan elektronik ve kimyasal atıklar bilinçli kullanılırsa.

Dünyadan İhtiyacımız Olanı Almalı, Fazlasına da ‘’Dur!’’ Dediğimiz Günler Kapıda

Kontrolsüzce tükettiğimiz dünyamıza temiz bir sayfa açmak bizim ellerimizde. Denizleri, okyanusları kirletmemeli, tahıl ambarımız olan ve bizi besleyen toprağımızı atıklarımızla tahrip etmemeliyiz. İhtiyacımız olmayan ama indirim çılgınlıkları yüzünden aldığımız eşyalar, elektronik aletler bizlere kısa mutluluklar verse de uzun vadede pek yararı olmayan davranışlardır. İklim değişiminin bir sebebi de bilinçsiz tüketimlerdir. Doğanın bize vermiş olduğu güzellikleri en doğru şekilde değerlendirmek ise atacağımız en güzel adım olacaktır. Dünya atılan ilk adımlarla şekillenir.  

Astrolog Zeynep Turan

Yazının Bütün Hakları Saklıdır

Kaynak Gösterilerek Dahi Kullanılamaz

11.01.2021

Sayfa görüntülenme : 7684
86%
13%
0%
0%
0%
0%


YORUM YAP

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!

Tüm Sayılar


Zeynep Turan

Hakkında
Zeynep Turan

Astroloji bir yol haritasıdır.
Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?
Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor...
Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor. 

Zeynep Turan'a Sor

Ayrıntılı Yorum

Videolar
Terazi Burcunda Yeniay ve Burçlara Etkileri
Terazi Burcunda Yeniay ve Burçlara Etkileri

Burçlara Göre Sevgililer Günü Hediyeleri
Burçlara Göre Sevgililer Günü Hediyeleri

En Çok Okunanlar
20 MART 2021 İLKBAHAR EKİNOKSU
20 MART 2021 İLKBAHAR EKİNOKSU

2021 MERKÜR BALIK BURCUNDA
2021 MERKÜR BALIK BURCUNDA