ZALİMİZ

Zalimiz!

Biliyorum kabul etmeyeceksiniz. Ama sınırlı sayıda iyilik, insanı iyi yapmaz. Nasıl ki bazı insanların yaptıkları iyilikleri yapmış olmak için yaptıklarını fark edip verip veriştiriyoruz… Hayatı oyun gibi yaşarken bir anda acı tecrübelerle büyüyoruz.  Kimimiz aldandık diyoruz kimimiz yandık. Diyemiyorum ki suçlusunuz.  Zaten suçlu da aramıyoruz.

Peki ne arıyoruz?

Birbirimizin sorumluluğunu alacak, aklına estiği gibi davranmayacak, ilişkileri dostluğu hatta sevişmeleri oyun görmeyecek, durması gereken yeri bilecek insanlar arıyoruz.  Birileri çaba sarf edip birileri yan gelip oturamaz ki!  Kâinatın bir işleyişi var. Kaderin bile yol vermediği bu yüzyılda çabaya teslim olurken, kim oturarak, bekleyerek işini çözecek, biri bana söylesin. Sen çok mu biliyorsun demeyin birini eleştirmeden 10 saat geçirebilme diyeti yapın.  Yaparken de o 10 saatin içinde gülümseyip geleceğinize bol bol katkıda bulunun. Geleceğiniz birilerinin dizinde oturarak şekillenmez, unutmayın. Herkesi bir kefeye koyarak; olayları, çevreyi eleştirilerek hayat dönseydi hatta kader yol verseydi bir başkasına sırtını yaslayanlar hayatın bir yerinde kaybetmezlerdi.

Söz uçar yazılanlar iki cihanda kalır diye dizlerimi çürütüyorum okuyun…

Biz gibi davranmadığımız bu dünyada sevmelerimiz sınırlı, güvenimiz tek kullanımlık, samimiyetimiz bir like kadar.  Bırakın kötü güne dost iyi güne insan bulamıyorsunuz yedirip içirecek. Sizin anlayacağınız herkesin fikri firarda. Dara düşen dar alanda selam verirken, geniş alanda kimse kimseye huzur vermiyor. Farkında mısınız?  Biliyorum okuduklarınız hiçbirinize uzak değil, hepimiz hayatımızı Kayahan’ nın şarkılarındaki gibi yaşıyoruz ama odalar da ışıksız.  Gidesi olanlar gidemiyor kalanlar razı değil.   Sorsanız herkes günahsız peki niye bazı insanlar büyük figanlar içinde? Ben gözlerimle şahidim binlerce haksızlığa, yaralı delik deşik hayatlara!

Niye peki bu zulüm?

Birbirimizle yaşayamıyorken, birbirimizden gidememe hali nedir? Ben söyleyeyim bakalım aklınıza yatacak mı? Cehennemimize alıştık da ondan! Bir kaşık suda kendimizi boğulmuş gibi hissediyor, hayatın bir ceremesiyle daha baş edemeyeceğimizi düşünüyoruz.  Aslında konuşurken dünyayı kurtarıyor, şarkıların gözünü çıkarıyor, bir şekilde uğraşanın ya işini beğenmiyor ya da bırak Allah’ ını seversen ondan daha iyisi şu var deyip, dudak büküp küçük dağları biz yaratmış gibi davranıyoruz.

Etmeyin! Kusursuzluk Allah’a mahsustur.

Sevdiğiniz insan size biraz doğruları söyledi diye onu dokuz köyden kovmayın, biraz da düşünün. Kimse gözünüze bakarak, cebinizden paranızı almıyorsa, elinizi tutan herkes de kalbinizi alabilir mi? Bir sorun kendinize, nerede inanmak istedim, neye göz yumuyorum bu hayatta diye… Yaşamınızın her bölümünde uğraşacağınız, gideceğiniz, düşüneceğiniz hatta açıklama yapacağınız tek kişi aynadaki sizsiniz!

Kendinizi terk edebilir misiniz? Vazgeçtim diyenlere de hemen cevap vereyim; eğer kendinizden vazgeçseydiniz fedakârlıklarınıza sınırlar koyup, yetti artık demezdiniz. Biraz sizi köşeye sıkıştırmış olabilirim ama bir tane hayatınız olduğunu hatırlatmaya çalışıyorum. Kendisine uzak olan duymaz. Bir örnek vermek gerekirse, tam olarak samimi olmadığınız, az görüştüğümüz kişilerin bile hayatınızda çok yer ayırdığınızı düşünüyorsanız yapmayın. Gözlerinin içine bakıp uzun uzun sohbet etmediğiniz insanlardan beklenti içine girmeyin.  Hadi kalkın yerinizden sıvayın kolları kim acıtıyor kalbinizi, neyi istemiyor aklınız, neyiniz içinize sinmiyor, iyi bir liste yapmak değil gayem, pes etmenize izin vermemek sadece.  Duyduklarınızın sesini kısın, hayatın en derin izler bırakacak yıllarında yavan sorguların içinden çıkın… En önemlisi de kendinizi başka gözlerde aramayın.

Astrolog Zeynep Turan

Yazının her hakkı saklıdır.

02.05.2017

 

 

Sayfa görüntülenme : 33183
82%
11%
2%
1%
1%
0%


YORUM YAP

Yorumlar

Şulenur Öner - 03-05-2017 06:10:28
Her defasında nokta atışı yapmanız, kendimin görüpte kendime söyleyemediği-kelimelere dökemediği şeyleri tam manasıyla ve doğru açıdan sizin yazılarınızda bulmak beni çok memnun ediyor. Kaleminize ve bakış açınıza sağlık :)
Betülsena gelen - 03-05-2017 06:10:13
Doğum günümde hediye gibi bir yazı . Teşekkürler zeynep . Aklımda kalbimde ne varsa buraya yazmışsın
Arzu ondokuzmayıs - 03-05-2017 06:10:00
Sevgili Zeynep hanım, yazdıklarınıza harfiyen katılıyorum .Bu bencillik çağında durup düşünmeye kimsenin niyeti yok gibi . Size bir sorum var dünyanın gidişatı hiç iyi gözükmüyor acaba astrolojik harita da nükleer savaş yakındamı ? Sevgiyle kalın
Seda Erdoğan - 03-05-2017 06:09:37
Alkisliyorum nasil guzel tespitler ve yol gostermeler supersiniz
Selame sezen - 08-05-2017 06:50:01
Bu yazınız muhteşem olmuş izninizle ben bunu paylaştım yüreğinize kalbinize kaleminize sağlık hepimiz için özeleştiri olsun bu bu kadar genç yaşta bu tarz düşünüp kaleme alıp dilinizden dökülenler valla diyecek bişey bulamıyom allahım yolunuzu açık etsin
Zehra Kosova - 08-05-2017 06:49:19
Derinliklerimize iniyorsunuz adeta....kelimelerimiz oluyorsunuz
Naz - 30-08-2017 06:32:04
Allah insanoglu yanliz kalmasin diye turetti ki hayatta birbirimize degerli anlamli kiymetli beraberliklerimiz olsun diye; aile,kardes, dost, sevgili/es. Iyi olmayi herkes becerir onemli olmak dogru davranmak dogru yasamak ve doeguluk adina mucadelle vermek. Insanoglu birbirine sadece iyi gun dostu olamayaci gibi zor zamanlarda asil aci gercekler biri uzuntu icindeyken dost olanin sabrida zorlamaktir cunku herseyde oldugu gibi zor zamanlarin zamaninida Allah belirliyor ve bu imtihanda zorda olan cevresi beraber sinavdan geciyor. Insanin vicdani temizse merhametiyle nasil davranacaginida bilir hayatin bizlere sundugu her donem ve zamanlamarinda (iyi veya kotu). Muhim olan zoru basarmak kolay olan hicbirseyin degeri olmadigi gibi kalicida olmuyor. Dogru konussan kovuluyorsa o dokuz koyden varsin kovulsun bunun icin baska gozlere kovan bktira biliyirsa varsin zalim olunsun. Hickimse icin zor zamaninda acimasizca darbeyide dost sandiklarindan yiyorsa Allahinda bir bildigi elbette vardir denilmeli sular tersine akmaz insanin olgunlugu dogruluktan sasirtmaz.
Duygu k - 30-08-2017 08:48:25
Cok güzel...şiir gibi adeta.. düşünmemiz gereken tek kişi kendimizmiş!!! 2017 olgunluk getirdi..cok şey degişdi ama yıkamadı, yıkamicakda ! Sayenizde.

Popüler kelimeler

İnsan, Dünya, İyilik, Kusursuz,

Tüm Sayılar


Zeynep Turan

Hakkında
Zeynep Turan

Astroloji bir yol haritasıdır.
Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?
Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor...
Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor. 

Zeynep Turan'a Sor

Ayrıntılı Yorum

Videolar
Terazi Burcunda Yeniay ve Burçlara Etkileri
Terazi Burcunda Yeniay ve Burçlara Etkileri

Burçlara Göre Sevgililer Günü Hediyeleri
Burçlara Göre Sevgililer Günü Hediyeleri

En Çok Okunanlar
20 MART 2021 İLKBAHAR EKİNOKSU
20 MART 2021 İLKBAHAR EKİNOKSU

2021 MERKÜR BALIK BURCUNDA
2021 MERKÜR BALIK BURCUNDA