Yüzünüzdeki Akneler Hangi Hastalığın Belirtisi ve Kurtulmak İçin Neler Yapmalısınız?

Birçok kişinin baş belası olan akneler (sivilceler), aslında vücudumuzda ters giden bir şeylerin olduğu sinyallerini vermekte. Özellikle yüzümüzün belli bölümlerindeki aknelerin, bize sağlık durumumuz ve yapmamız gerekenler hakkında mesaj vermek istediğini biliyor muydunuz? Bu yazıda, resimde gördüğünüz ve numaralarla işaretlenmiş alanlardaki aknelerin genel itibariyle ne tür rahatsızlıkların belirtisi olduğunu ve bu rahatsızlıkların giderilmesi için yapılması gerekenleri anlatacağım.
1 ve 2 numaralı bölgelerdeki akneler size sindirim sisteminiz ile ilgili birtakım sorunlarınız olduğunu anlatmaya çalışıyor. 


Vücudumuz, işlenmiş, aşırı yağlı gıdaları ya da kızartılmış yiyecekleri sindirmeye çalışırken fazlasıyla zorlanır ve bu gıdaların sindirimi esnasında ortaya çıkan yüksek orandaki toksinleri tamamıyla atamaz. Bu durum alın bölgemizin sağ ve sol bölgelerinde sivilcelenmeye sebep olur. Eğer bu bölgelerdeki aknelerden kurtulmak istiyorsanız, size tavsiyem; işlenmiş gıdalardan (paket ürünler, fast food vb), kızartmalardan, besin değeri düşük (abur cubur), aşırı baharatlı yiyeceklerden uzak durmalı, günlük tükettiğiniz yağ miktarını azaltmalı, bol miktarda su içmeli ve kabak, salatalık, kıvırcık, marul, lahana, ıspanak, pazı, semizotu, roka, domates, brokoli, patlıcan, biber ve sulu meyveler (elma, armut portakal ya da yaz ayları için kavun ve karpuz) tüketmelisiniz.

3 numaralı bölgedeki akneler size karaciğeriniz ile ilgili birtakım sorunlarınız olduğunu anlatmaya çalışıyor. 

Vücudumuzu toksinlerden arındırmaya yardımcı en önemli organlardan biri de karaciğerimizdir. Eğer alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklarınız ya da belli birtakım besinlere karşı alerjiniz varsa, karaciğeriniz bu gıdaların tüketiminden kaynaklı ortaya çıkan toksinlerden kurtulmaya çalışırken fazlasıyla yorulur ve bu durum alnımızın ortasında sivilcelenmeye yol açar. 

Eğer bu bölgelerdeki aknelerden kurtulmak istiyorsanız, size tavsiyem; kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmalı, kızartmalardan, yağlı süt ve süt ürünlerinden (tam yağlı yoğurt, yağlı peynir) uzak durmalı, alerjiniz olduğunu düşündüğünüz gıdaları tüketmemeli, paket ürünlerin içindekiler bölümüne bakıp sizde alerjiye neden olan gıdaların kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmelisiniz. Ayrıca günlük en az 30 dakika hafif tempoda yürüyüş ya da egzersizler yapmalı, uyku saatlerinizi muhakkak düzene sokmalı ve yeterli uykuyu aldığınızdan emin olmalısınız. Bu sayede hem karaciğeriniz dinlendirmiş, hem de yüzünüzdeki sivilcelerden kurtulmuş olacaksınız. 

3 ve 4 numaralı bölgelerdeki akneler size böbrekleriniz ile ilgili birtakım sorunlarınız olduğunu anlatmaya çalışıyor. 

Vücudumuzun temizlenmesi, organlarımızın daha sağlıklı çalışması ve cildimizin nem dengesi için günlük su miktarı tüketimi oldukça önemlidir. Özellikle gün içerisinde yeterli miktarda su içmezsek bu durum böbreklerimizin faaliyetlerini yerine getirmesini olumsuz yönde etkiler. Göz çevrenizdeki siyah halkalarda vücudunuzun susuzluk çektiğinin işaretidir. Yeterli su miktarının alınıp alınmadığını idrar renginizden tespit edebilirsiniz. İdrarınız koyu renk ise, bu durum yeterli su içmediğinizi ve aşırı tuzlu gıdalar tükettiğinizi gösterir. Eğer 3 ve 4 numaralı bölgelerdeki aknelerinizden kurtulmak istiyorsanız, size tavsiyem; bol su içmeli, tuzlu ya da tuz oranını bilmediğiniz paket ürünlerden uzak durmalı, gün içerisinde tükettiğiniz çay ve kahve miktarını azaltmalı, taze sebze ve meyve tüketmeye özen göstermelisiniz. Aynı zamanda su bazlı nemlendirici kremler kullanabilir, cildinizi nemlendirmek için maske yapabilirsiniz.

5 ve 6 numaralı bölgedeki akneler size kalbiniz ile ilgili birtakım sorunlarınız olduğunu anlatmaya çalışıyor.

Yüksek kan basıncı (yüksek tansiyon) kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olmasıdır ve bu durum kalbimizin yorulmasına sebebiyet verir. Burnunuzun üzerinde sivilcelenme varsa; bu durum yüksek kan basıncından ötürü kalbinizin zorlandığına ve vücudunuzda B Vitamini eksikliği olduğuna işaret eder. Eğer bu bölgedeki aknelerden kurtulmak istiyorsanız, size tavsiyem; aşırı baharatlı gıdalardan ve acıdan uzak durmalı, kırmızı et ve tuz tüketiminizi azaltmalısınız. 

Bunun yanı sıra, kolesterol yüksekliğine sebep olan besinleri tüketmekten kaçınmalı, katı ya da trans yağlar yerine içinde Omega 3 ve Omega 6 barındıran yağlar (zeytinyağı, ayçiçeği yağı, balık yağı ya da Hindistan cevizi yağı), kuruyemişler, avokado, keten tohumu, çörek otu tüketmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca burun çevrenizde siyah noktalar ya da gözenekler varsa kullandığınız makyaj malzemelerinin son kullanma tarihini ve bu ürünlerin gözenekleri tıkayan ya da kapatan türden olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

7 ve 8 numaralı bölgelerdeki akneler size böbrekleriniz ile ilgili birtakım sorunlarınız olduğunu anlatmaya çalışıyor.  

Bu bölgelerde çıkan akneler, 3 ve 4 numaralı bölgelerdeki aknelerde olduğu gibi yeterli su tüketmediğinize, aşırı tuzlu ve kafeinli gıdalar aldığınıza ve bu nedenle de böbreklerinizin çalışırken zorlandığına işaret etmektedir. Böbreklerin atık maddeleri ve sıvıları süzme kabiliyetinin azalmasına sebebiyet veren gıdalardan (şekerli yiyecekler, hayvansal gıdalar, aşırı protein tüketimi) uzak durmanız ya da bu gıdaları azaltmanız ve bol su tüketmeniz bu bölgelerdeki sivilcelerden kurtulmanız için önemlidir. 

Aynı zamanda diyabet ya da yüksek tansiyon da böbreklerin düzgün çalışmasını engelleyebilir. Size tavsiyem; işlenmiş gıdalardan uzak durmalı, tuz tüketiminizi azaltmalı, şekerli besinler tüketmekten kaçınmalı ve diyabet ya da tansiyon probleminiz olup olmadığı konusunda doktorunuza danışmalısınız.

9 ve 10 numaralı bölgelerdeki akneler size solunum yolları ile ilgili birtakım sorunlarınız olduğunu anlatmaya çalışıyor. 

Eğer tütün mamulleri tüketmek gibi kötü alışkanlıklarınız ya da belli gıdalara karşı alerjiniz varsa bu durumda yüzünüzde 9 ve 10 numaralı bölgelerde sivilce sorunu yaşayabilirsiniz. Eğer herhangi bir besine karşı alerjiniz olmadığından eminseniz ve tütün mamulleri kullanmıyorsanız, bu bölgelerdeki aknelerin sebebi aşırı sıcak ortamlarda bulunmanız, vücut ısınızın çok yüksek olması, kapalı ortamlarda çok fazla vakit geçirmeniz ya da çok şekerli gıdalar tüketmeniz olabilir. 

Bu bölgelerdeki aknelerden kurtulmak istiyorsanız, size tavsiyem; vücudunuzu serinletici gıdalar olan kök sebzeler (pancar, havuç, şalgam), turpgiller (kırmızı, beyaz ve siyah turp, brokoli, lahana, karnabahar, bürüksel lahanası), yeşil yapraklı sebzeler (kara lahana, pazı şalgam yaprağı, ıspanak), sarımsak, kırmızı biber, limon, elma, karpuz, kiraz, yaban mersini, ahududu, böğürtlen tüketmeli, günlük su miktarınızı arttırmalı, açık havada vakit geçirmeli, vücut pH dengenizi bozacak gıdalardan uzaklaşmalı, özellikle kırmızı et, peynir, yoğurt, kafein, işlenmiş gıda, yapay tatlandırıcı, rafine tahıllar, şarküteri ürünler ve sofra tuzu tüketiminizi mümkün olduğunca azaltmalısınız. Aynı zamanda bu bölgelerdeki aknelerin temel sebeplerinden biri de telefonlarınız ya da yastık kılıflarınız olabilir. Bu nedenle telefonunuzun ekran kısmının ya da ahizesinin ve yastık kılıflarınızın temizliğine de özen göstermelisiniz.

11 ve 12 numaralı bölgelerdeki akneler size hormon düzeniniz ile ilgili birtakım sorunlarınız olduğunu anlatmaya çalışıyor. 

Günlük yaşamınızdaki stres, içinde bulunduğunuz gergin ortamlar ya da uyku saatlerinizin düzensizliği vücudunuzdaki hormon dengesinin değişmesine neden olabilir. Değişen hormon düzeni nedeniyle çene kısmında sivilcelenmeler yaşayabilirsiniz. Bunun dışında, yumurtlama döneminizde vücudunuzda birtakım hormon değişiklikleri gerçekleştiğinden, bu dönem aşırı yağlı ya da şekerli gıdalar ve çok fazla kafein tüketmenizde bu bölgelerde akne sorunu yaşamanıza sebebiyet verebilir. Bu bölgelerdeki aknelerden kurtulmak istiyorsanız, size tavsiyem; stresli ortamlardan uzak durmalı, uyku düzeninize dikkat etmeli, lifli gıdalar tüketmeli, gün içerisinde yeterli miktarda su içmeye ve cildinizin temizliğine özen göstermelisiniz.

13 numaralı bölgedeki akneler size mideniz ile ilgili birtakım sorunlarınız olduğunu anlatmaya çalışıyor.

Sindirim sistemimizin başlıca organlarından biri olan midemiz, mide özsuyu içinde bulunan mide asidi ve enzimler sayesinde vücudumuzda kimyasal sindirimin başladığı ilk yerdir. Tüketmiş olduğumuz gıdalara göre midemizin salgıladığı asit miktarı değişiklik gösterir. İşlenmiş gıdalar, kafein, fast food, kızarmış ya da rafine şeker kullanılmış yiyecekler mide asit seviyesini yükselmesine neden olurken, bu durum çene orta bölgesinde sivilcelenmeye de sebebiyet verir. Bu bölgelerdeki aknelerden kurtulmak istiyorsanız, size tavsiyem; lifli gıda tüketiminizi arttırmalı, kafein alımınızı azaltmalı, alkollü içecekleri tüketmemeli, bol miktarda su ve bitki çayı içmeye özen göstermelisiniz. 

14 numaralı bölgedeki akneler size vücudunuzun mikroplarla savaşmakta olduğunu anlatmaya çalışıyor.

Boyun çevresinde çıkan sivilceler, vücudunuzun hastalanmamak için virüslerle ya da bakterilerle savaştığını gösterir. Özellikle hijyen konusunda gereken özeni göstermemeniz ve vücudunuzun yorgun düşmesi nedeniyle bağışıklık sisteminiz zayıflar ve bu durumda bünyenizi mikroplara karşı savunmasız bırakır. Bu bölgelerdeki aknelerden kurtulmak istiyorsanız, size tavsiyem; sağlıksız gıdalardan uzak durmalı, bol miktarda taze sebze ve meyve yemeli, yeterince su içtiğinize özen göstermeli, uyku düzeninize dikkat etmeli, nefes egzersizleri yapmalı ve vücudunuzu dinlendirmeyi ihmal etmemelisiniz.

TIBBİ SORUMLULUK REDDİ-YASAL UYARI!!!
Bu yazının içeriği, kullanıcıları bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır ve ilgili yazıda yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu nedenle yaşanacak sağlık sorunlarına ilişkin Twitburc websitesi sorumlu tutulamaz. Tüm kullanıcılar bu websitesine girdikleri andan itibaren bu uyarıyı okumuş ve kabul etmiş sayılırlar. Burada yer alan bilgiler, hiçbir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı kullanılmamalıdır.

 

Sayfa görüntülenme : 30778
62%
25%
12%
0%
0%
0%


YORUM YAP

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!

Popüler kelimeler

Tüm Sayılar


Zeynep Turan

Hakkında
Zeynep Turan

Astroloji bir yol haritasıdır.
Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?
Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor...
Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor. 

Zeynep Turan'a Sor

Ayrıntılı Yorum

Videolar
Terazi Burcunda Yeniay ve Burçlara Etkileri
Terazi Burcunda Yeniay ve Burçlara Etkileri

Burçlara Göre Sevgililer Günü Hediyeleri
Burçlara Göre Sevgililer Günü Hediyeleri

En Çok Okunanlar
20 MART 2021 İLKBAHAR EKİNOKSU
20 MART 2021 İLKBAHAR EKİNOKSU

2021 MERKÜR BALIK BURCUNDA
2021 MERKÜR BALIK BURCUNDA