Yakın Geçmişteki Kanlı Ay Tutulmalarının Hikayeleri....

8 EKİM 2014 KOÇ BURCUNDA AY TUTULMASI

Bu ay tutulması hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının habercisi

Ekim ayının çetrefilli olacağını Eylül ayından bu yana söylüyorum. Önce Merkür gerilemesi, ardından Ay tutulması, son olarak da Güneş tutulması… Hak veriyorsunuz değil mi bana? Aslında öyle bir Ay tutulması ile karşı karşıyayız ki, diğer saydıklarım yanında pek bir sönük kalıyor…

Öncelikle tutulma anında gökyüzünün kalitesi hiç de toparlayıcı yönde değil. Tutulma Ateş burcu olan Koç’ta gerçekleşeceği için yönetici gezegeni mars savaşçılığını hepimize adeta çelik bir yelek gibi dağıtacak. Ayrıca tepkili bir burç olduğu için aniden sinirlenen, öne çıkmaya çalışan, cesur, risk alan, fevri bir ruh haline bürünmemiz için elinden geleni ardıma koymayacak.  Peki sadece bunlar mı tabi ki değil!  Anın yükseleni diğer öncü burç Oğlak’ta konumlanmışken; Venüs - Uranüs karşıtlığı, geri giden Kuzey Ay Düğümü’nün yine geri giden Uranüs ile karşıtlığı, Merkür gerilemesinin Akrep’te oluşu ve geri giden Neptün ile üçgen açı yapıyor olması olayları daha da farklı bir konuma taşıyor. Plüton 12. evde düz seyrinde hareket ederken, Ay ile 90 derecelik sert açı yapıyor. Dedim ya, toparlayıcı bir gökyüzü değil dağıtan bir gökyüzü mevcut.

Dönüşmek, yüzleşmek, ihaneti hissetmek, riski göze almak, değer verdiğimiz insanların üstüne gitmek çok kolay. Ateş burçları ne kadar büyük üçgenden faydalansa da, tutulmanın Koç burcunda gerçekleşeceğini düşünürsek ve Güneş’in de öncü bir burçta olduğunu göz önünde bulundurursak öncü burçların hayatındaki gelişmelerin 2014’ün son aylarına damgasını vuracağını kolaylıkla ifade edebilirim. Evet, büyük üçgen onları farklı bir noktaya getirecek fakat biraz dağıtarak… (Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak) Siyaset dünyasında ise liderlerin hayatındaki gelişmeleri çok konuşacağız.

Daha önce duydunuz mu bilmiyorum ama şu an 4’lü tutulma denilen durumu yaşıyoruz. Bu olay, öncelikle 2013’te 15 Nisan’da Terazi burcunda gerçekleşen Ay tutulması ile başladı. 8 Ekim’de Koç burcundaki Ay tutulması ise ikincisini oluştururken, 4 Nisan 2015 yılında yine Terazi burcunda ve 28 Eylül’de yine Koç burcunda Ay tutulması gerçekleşecek. Yani aynı olaylardan 2’şer 2’şer yaşanacak desem yanlış olmaz. Başrolde ise Koçlar ve Teraziler var… Bir şeyleri tekrar tekrar öğrenmek istemiyorsanız bu mesajları lütfen alın…

Kısacası bu tutulma bir nevi Nisan ayında yaşanan tutulmaya göz kırpıyor. Eğer o tarihlerde yaşamış olduğunuz sorunlar varsa, yine aynı konulardan mustarip olabilirsiniz. Mars, Jüpiter ve Uranüs’ün büyük üçgeni (Yay -  Aslan – Koç) ateş burçlarında oluştuğu için hızlı gelişmeler, yenilikler, ani diye nitelendirdiğimiz şaşırtıcı olaylar hepimizin hayatında tecrübe edilecektir.

Kıyamet alametlerinden kesinlikle bahsetmeyeceğim. Ama insanlık için kolay tarihler olduğunu söyleyemem. Özellikle dünyanın farklı bölgelerindeki astrologların hikayelerine baktığımızda, çok daha trajik ve vahim yorumlar yapıldığını görebilirsiniz. Yorumları okurken yükselen burcunuzu da okumayı unutmayın. Böylece daha kontrollü bir şekilde ilerleyebilir; hangi konularda kırmızı ışığın yandığını görebilirsiniz.

 

Kendinizi ifade etmek istiyorsanız doğru bir ay. Eğer belli konularda kaygılarınız varsa dert ayı… Ele aldığınız konuları, başladığınız işleri büyütmek ve küçültmek sizin elinizde ama karar vermekle ilgili doğru bir döngü değilYürek mi yedin sen, bu deli cesareti de ne? Demeye hazır olun. Hem kendinize, hem de çevrenizdekilere. Birçok sistemin ülkenin yönetimin bu tarihlerden itibaren büyük değişime revizyona uğrayacağı kesin şöyle düşünün gökyüzü sınırları açmak istiyor insanlarda sınırlar ve üstünlük için savaş çıkarıyor. Her zamankinden daha çok din tarikat konuşuluyor. Eğer bu yazımı saklarsanız 5 yıl içinde değişmeyen hiçbir şey kalmadığını gözlemleyeceksiniz. İnsan hayatında 5 yıl önemlidir ama dünya için çok kısa bir süre bilginize!

Türkiye için ise çok virajlı tarihler dolayısıyla eğer bu 4’lü tutulma süresi boyunca sağduyusunu korursa dünyada söz sahibi olacağından hiç şüphem yok. Ama beklenmedik bir dizi olay yaşanacağına da vurguluyor gökyüzü! Sınavlar sancılıdır. Bu dönemi bir sınav gibi görün derim. Birçok doğa olayı görebilir bir çok teknik mekanik aletlerde aksaklıklar ve olaylar yaşayabiliriz. Nihayetinde arkada görünmeyen Uranüs ay ile kavuşum yapıyor. Bu da insanları, toplulukları, gençleri farklı bir tutum sergilemeye itiyor. Haziranda başlamış ilişkiler için ise bambaşka sınavlar hazırlıyor. Eğer evliyseniz bu dönemde beklentileriniz düşürün derim. Kısacası filmin en karışık sahnesini yaşıyoruz hep birlikte sonunun iyi olmasını istiyorsak sağduyuyu elden bırakmayıp, beklentilerimizi bir süreliğine düşürmeliyiz.   En azından kasıma kadar… Birde söylemeden geçmeyeceğim trafikte tartışmalara ve dikkat dağınıklığına sakın mahal vermeyin!  Hepinize şimdiden kolay gelsin..

Not. Yükseleninizi mutlaka okuyun!

 

Ay Tutulmasının Burcunuza Etkileri

 

KOÇ

8 Ekim’de burcunuzda gerçekleşecek Dolunay’ın işlerinizin artmasının ve ekstra kazançların habercisi olacağını söyleyebilirim. Aynı zamanda Ay tutulmasının da olduğunu hatırlatırım. Bu tutulma kişisel davranışlarınıza yapıcı, kavrayıcı yönde yansıyabilir. Özellikle kişisel eşyalarınızda güncellemeler yapabilirsiniz; hatta araba veya ev ile ilgili değişiklikler düşünüyorsanız bu tarihlerde atağa geçin.

Aynalarla barışık kişiliğinizi destekleyecek stil değişiklikleri de size bu günlerde iyi gelecektir. Eski dostlarınızla konuşmak isteyebilirsiniz. Cesur davranmak sizi korkutmuyor; hiçbir zaman da korkutmadı.  Hayata dair Ekim ayında daha ısrarcı olduğunuzu göreceksiniz. 

Yalan sizden uzak olsun… Tek isteğiniz bu! İnsanların söyledikleri ile yaptıklarının birbirini tutmaması, herkesin bir şekilde yalancı olduğunu düşünmenize neden olabilir. Eskide yaşananları gütmek gibi bir dileğiniz yok. Fakat yalana katlanamıyorsunuz… Özellikle de bu günlerde! Bunu da burcunuzdaki Dolunay enerjisi olarak yorumlayabiliriz. Ay tutulması ise etkilerini birkaç ay içinde gösterecektir. Kariyer planlarınızdaki değişimlerden tutun da, hayatınızı baştan aşağı yenilemek isteyebilir ve nereden nereye diyeceğiniz tecrübeler edinebilirsiniz. Çok değil, 2015’in ilk aylarında şöyle bir dönüp bakın kendinize ve Ekim ayındaki sizle karşılaştırın. Ne demek istediğimi anlayacaksınız…

 

BOĞA

8 Ekim’de Koç burcunda yaşanacak Dolunay ve aynı saatlerde gerçekleşecek Ay tutulması, evli Boğaları yakından ilgilendiriyor. Eş ailesi ile ilgili yaşayabileceğiniz sorunları büyütebilir, kendinizi hiç olmadık bir duygusal boyuta sürükleyebilirsiniz. 2011 yılında emek verdiğiniz konuları gözünüzün önüne getirdiğinizde aslında istediğiniz sonucun bu olmadığını çok iyi analiz edebilirsiniz. 

Öncü burçta gerçekleşecek Ay tutulması iç dünyanızı kontrol etmekte güçlük çekebileceğinizi işaret ediyor. Kararlı olduğunuz iş ile ilgili büyük girişimlerde bulunmak istiyorsunuz. Bazen şunu da göz önünde bulundurmak gerekir,  aile ile çıkılan yol ne kadar meşakkatli ise bir o kadar da güvenilirdir. Bunu unutmamanızı tavsiye ederim özellikle hem tutulma, hem Merkür gerilemesi ile baş etmekte zorlananlardansanız. Bir diğer tavsiyem Ay tutulmasının olduğu tarihlerde mutlaka yükseleninizi de okumanız…

 

İKİZLER

8 Ekim tarihi hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını işaret ediyor. Yılın en etkili Ay tutulması Türkiye saati ile 13.50’de gerçekleşecek. Ay, 14 derece Koç burcunda, Güneş ise 15. Derece Terazi burcunda hareket ediyor olacak. Baktığınızda 2014’ün en önemli ayından geçerken, dünyanızı bugüne kadar dolduran değerlerin değişmesi an meselesi... Bu tarihte Koç burcunda eş zamanlı olarak gerçekleşecek Dolunay ve Ay tutulması, anlamsız olarak adlandırdığınız ve bir türlü değiştiremediğiniz alışkanlıklarınıza adeta anlam katacak… Eski sizle yavaş yavaş vedalaşmaya başlayın derim…

Ay tutulmasının size hissettireceği duygu biraz da ait olamama duygusu olacaktır. Özellikle de içinde bulunduğunuz ortama (iş veya okul) yabancılık çekebilir; fikirlerinizin önemsenmediğini düşünebilirsiniz. Kalabalıklar içinde yalnız kalma olayı vardır ya hani, işte biraz öyle… Bu durum sizi yanlış yapmaya itebilir, o yüzden kendi içinize kapanmak yerine sonuna kadar fikirlerinizin arkasında durun. Bir şekilde toplum içinde öne çıkmayı başarın. Unutmayın, tutulma öncü bir burçta gerçekleşiyor. Size mücadele etme gücü de mutlaka verecektir.

 

YENGEÇ

Semada bu kadar heybetli konumlar varken yeryüzünde savunmaya geçmek; bu olağanüstü stresi kişiselleştirmek sanırım hiç akıllıca olmasa gerek. Ay tutulması 10. Eviniz de gerçekleşmekte… 10. Evin temsil ettiği alanlar ise kariyer, şöhret, başarı, yükselme, dünyaya karşı olan sorumluluklarımız ya da hedeflerimiz. Kişinin görünümünü etkileyen sosyal sorumluluklardır. Kişinin şöhreti ve hemcinsleri arasındaki saygınlık derecesi bu ev tarafından yönetilir.  Size önemli konular ile ilgili notlar çıkardığımı düşünüyorum.

Eğer popüler dünyaya ait bir kimliğiniz var ise duyacaklarınızdan çok, açıklamalarınıza dikkat edin derim. Hangi konu ile ilgili konuşulmak istediğinizi kafanızda belirleyebilirsiniz. İnsanlara kişisel detaylar vermeyi sevmeseniz de, ağzınızda bakla ıslanmayan bir tarafınız olduğunu da biliyorsunuz. Aşk anlatmaktan değil, yaşamaktan beslenir unutmayın. 

 

ASLAN

8 Ekim’de Koç burcunda hem Dolunay, hem de Ay tutulması gerçekleşecek. Aklınızı zorlayan düşünceler bu tarihlerde üstünüze hücum edebilir. Yakın olduğunuz evli dostlarınızın, evlilikleri ile ilgili büyük problemleri olduğunu öğrenebilirsiniz. 14 Ekim’e kadar kendinizi adeta yılgın ve yorgun hissedebilir; zamansız baş ve migren atakları çekebilirsiniz. Kolay hastalanan bir bedene sahip olmasanız da, hastalandığınızda kolay kurtulamıyorsunuz…

Aynı zamanda kariyerinizle ilgili de bir dönüm noktası yaşayabilirsiniz. Yeni bir yapılanmaya girebilir; yurt dışı bağlantılarınızı sıklaştırabilirsiniz. Aslında bu günlerde her şey gözünüzde büyüyecektir; özellikle de yollar, uzak yerler… Hatta belki de aldığınız bazı teklifleri uzak olduğu için geri bile çevirebilirsiniz.

 

BAŞAK

8 Ekim’de Dolunay Koç burcunda gerçekleşirken aynı zamanda bir Ay tutulması oluşacak. 8. Evinizde etkin olacak tutulmayı anlatırken, 8. Evin neleri temsil etiğine şöyle bir göz atalım. Kayıplar ve yeniden doğuşlar, cinsel tatminler ve tecrübeler, cinselliğin duygusal tatmin ve değişik amaçlarla kullanılması gibi konuları kapsar. Çalışarak kazandığınız paralar 2. ev tarafından yönetilse de çalışmadan kazanılan ödüller ve paralarla 8. ev ilgilenir. Ödemek zorunda olduğunuz veya size ödenmek zorunda olan nafaka, vergi iadesi gibi konular ayrıca eşinizin parasal durumu da bu evin yönetimi altındadır. Buradan yola çıkarak, Ay tutulması sizin maddi konular ve cinsel hayatınızla ilgili yaşadıklarınızı tekrardan sorgulamanıza neden olabilir. Eşinizle veya ortağınızla aranızda çıkabilecek fikir anlaşmazlıklarının kaynağı ise paraya dayalı olacaktır.

Sağlığınızla ilgili ise cinsel - üreme organlarında, kasıklarda veya mesanede bazı sıkıntılar yaşanabilir. Hemen gözünüz korkmasın lütfen, illa ki hastalanacaksınız demiyorum ama vücudunuzun bu bölümleri hassas olacaktır. Tutulmaların genelde en az 1,5 ay boyunca etkili olduğunu söyleyebilirim. Dikkat edeceğiniz konuların da ne olduğunuzu bildiğinize göre bence şimdiden savaş silahlarınızı kuşanın…

 

TERAZİ

8 Ekim’de karşıt burcunuzda gerçekleşecek Dolunay ve Ay tutulması ise ilişkilere damgasını vuracak. Bitirmek isteyip de cesaret edemediğiniz ilişiler, dostluklar ipin ucunda, benden söylemesi. Ayrıca geçmişte ailenizi ilgilendiren hatta büyük küslüklere sebep olan konuların tekrar açılması, ciddi anlamda gündeminizi doldurabilir. Amacım burada sizi üzmek değil olabileceklerden haberdar etmek; edebildiğim, hesaplayabildiğim kadar tabi;)

Eğer yukarıda tutulma ile ilgili yazmış olduklarımı okuduysanız fark etmişsinizdir fakat ben yine de hatırlatmadan geçemeyeceğim. Ay tutulması öncelikle Koç burcunu ve sizi etkileyecektir. Ayın 8’inden sonra aldığınız kararlar, ilişkileriniz için dönüm noktası olabilir. Olayları büyütmeniz, sorun gibi görmeniz ani tepkiler vermenize yol açıyor. İçinizde belki büyük bir enerji var, ona bir şey demiyorum zaten. Fakat bunu en sevdiğiniz insanlara yansıtma biçiminiz pek de normal olmayacak. Sakin olun…

 

AKREP

8 Ekim’de Koç burcunda Ay tutulması ve Dolunay yaşanacak. Sorumluluklar, çalışma alanı, sağlık, rutin işler, kişisel gelişim ve detaylarla ilgili konuları vurgulayan 6.evinizde etkili olacak olan bu açılar bazı olayları büyütmenize neden olabilir. Özellikle de iş yerinde! Aniden istifa etmeye kalkabilir, yeter artık noktasına gelebilirsiniz. Ateş burcunda tutulmanın gerçekleşmesi, sizi de ateşleyecek emin olun… Üzerinize çok gelindiğini düşünüp birlikte çalıştığınız insanlara tavırlı davranabilirsiniz. Aynı şekilde bu günlerde geçmişten gelen sağlık sorunlarınız nüksedebilir. Ya da siz öyle zannedip küçük bir soğuk algınlığını farklı nedenlere bağlayabilirsiniz. Sakin olun ve detaylarda bu kadar boğulmayın tavsiyesinde bulunmak istiyorum size…

Hukuksal problemleri olan bir Akrep burcuysanız, detayları gözden kaçırmayın. Davalarınızın lehinize gitmesi için adeta bir avukat edasıyla çalışın. Akrep burcu bir hukukçuysanız ise komplo teorileri üretmeniz bu dönemde sizi çözüme götürecektir. Kısacası o kadar da rahat olmayın ve irdeleyin!

 

YAY

8 Ekim’de sizin gibi ateş burcu olan Koç burcunda Ay tutulması ve Dolunay gerçekleşecek. Tutulma flört, eğlence, aşk, cinsellik, sanat ve hobiler eviniz olan 5.evinizde etkili olacağı için bu başlıkları kapsayan konularda duygularınız ve düşünceleriniz kendini açık bir şekilde gösterecektir. Eğer bekarsanız kalbinizi aniden birine kaptırabilirsiniz! Eğer sorunlu bir birlikteliğiniz varsa, daha fazla kimsenin arkasını toplayamam yeter artık deyip çekip gidebilirsiniz. Eğer hoşlandığınız biri varsa, ondan bir adım beklemek yerine cesurca duygularınızı dile getirebilirsiniz.

Çocuk sahibi olmak isteyen bir Yay burcuysanız ise işte tam zamanı diyebilirim! Sosyalleştiğiniz gibi, arkadaş grupları içinde kendinizi gösterdiğiniz bir ay olacak, buna emin olun… Fakat dikkat, talih oyunlarına kendinizi fazla kaptırıp, para kayıpları yaşayabilirsiniz. Her şeyi dozunda bırakmak önemli bunu sakın unutmayın…

 

OĞLAK

8 Ekim’de Koç burcunda yaşanacak Ay tutulması ve Dolunay ile aile hayatınızı ve yaşadığınız alanı adeta mercek altına alacaksınız. Duygularım neden bu kadar yoğun demeyin, tutulma etkisi diyelim biz buna. Eğer yaşadığınız yerden, evden memnun değilseniz ani bir kararla taşınmak isteyebilir; ya da ev içinde değişiklikler yapabilirsiniz. Duygularınızın yoğunluğu aynı zamanda kendinize ördüğünüz duvarın yıkılmasına da sebep olabilir. Korkularınızla baş etmenizden başka bir çareniz yok…

Bu ay tutulmasının genel yaratacağı ruh hali hassas, besleyici ve değişken bir mizaç; duygularla hareket etmeye meyillilik… Duyguları olduğu gibi ortaya dökme, politik olamama! Olaylara objektif yaklaşmakta zorlanacağınız gibi, etrafınızdaki kişilerin ihtiyaçlarına karşı da duyarlı olacaksınız. Aile içinde yaşanabilecek sağlık sorunları da ilgilenmeniz gereken konular arasında…

 

KOVA

8 Ekim’i de bir yere not almanızı şimdiden tavsiye ederim. Koç burcunda gerçekleşecek Ay tutulması ve Dolunay özellikle yakın çevrenizle sizin aranızda yaşanabilecek sorunları vurguluyor. Dolunay zamanlarında duyguların en üst noktada olmasına ek olarak bir de Ay tutulmasının olması, hem de öncü ve ateş burcunda olması işleri tabi biraz zorlaştırıyor. Herkese muhalefet olan tarafınız, bu günlerde başınızı ağrıtabilir. Kardeşleriniz, yakın akrabalarınız veya komşunuzla sudan sebeplerle tartışabilirsiniz.

Ayrıca bu birkaç ay, duygusal olarak bağlı olduğunuz insanların hayatlarına daha fazla müdahale edebilirsiniz. Sizden destek istemeleri gereken durumlar olabilir, kendinizden çok onlara moral verebilirsiniz. Tabii yukarıda da dediğim gibi, sizden yardım isteyen insanlara tepkili ve dominant bir tavır sergilerseniz işler farklı bir yöne kayacaktır. İstemediğiniz bir yöne…

 

BALIK

Eğitim ve seyahat organizasyonlarında ay ortasında sorunlar yaşanabileceği gibi, 8 Ekim’deki Ay tutulması da sinirlerinizin daha çabuk bozulmasına sebep olabilir. Finansal konular yine gündeminizde olacak, maddi olarak bağlı olduğunuz kişilerle çıkar çatışması yaşayabilirsiniz. İdeallerinizi gerçekleştirmek için büyük bir çaba sarf edeceğiniz için, açıkçası gözünüz kimseyi görmeyecek ve daha kolay “hayır” diyebileceksiniz.

Sevgili Balık burçları, Neptün gerilmesi burcunuzda devam ederken bazı konularda kolay biri olmadığınızı çok iyi biliyorsunuz; özellikle de iş hayatınızda... Neptün gerilemesi ile birlikte bu durumu fazla abarttığınızı umarım fark etmişsinizdir. Bazen anlatmanın bile hiçbir anlamı olmayacağı davranışlar söz konusu olabilir. Dengelerin değişebileceğini tekrar tekrar vurgulayan bir gökyüzü söz konusu... Tutulmanın öncü bir burçta gerçekleşmesi insanlara sınırları aşma cesareti verirken, ateş burcunda olması ise her türlü yakın ilişkilerin cesur sınavlara tabi tutulacağını işaret ediyor.

 

 

Tarih: 4 Nisan 2015

Büyüklüğü:  1.09

Süresi:   İlkbahar Dönemi (Mart, Nisan, Mayıs)

Eş Zamanlı Gökyüzü Hareketleri: Uranüs-Plüton 90 Derecelik Sert Açı

Gerçekleştiği Burç: 14. derece Terazi burcu

Etkilediği Burçlar: Öncü Burçlar (Koç, Yengeç, Terazi ve Oğlak: Mart doğumlu Koç burçları, Mayıs sonu Yengeç burçları, Eylül’ün son haftası doğan Terazi burçları ve Aralık’ın son haftası doğan Oğlak burçları diğer burçlara göre daha fazla etkilenecekler.)

Etkilediği Alanlar: Geleneksel yapılar, sosyal düzen ve teknoloji

Etkisi: Gelenekler ve topluluklar esas olmak üzere dönüştürücü ve yıpratıcı etki

Bu Tutulma Ülkemizin Hangi Konularında ve alanlarında Etkili Olacak?

5. ve 9. Evlerde etkili olacak.

5. EV:

 • Şirket yöneticileri ve yönetim kadrosundaki üyeler, elçiler, sahne sanatçıları, boksörler, kardiyologlar,  genç nüfus
 • Spekülasyonlar
 • Kumarhaneler, hipodromlar, eğlence mekanları, sinemalar, tiyatrolar, okullar, turizm-otelcilik
 • Genel zevkler, rahata düşkünlük, eğitim, doğum

9. EV:

 • Hakimler, din adamları, azınlıklar, hostesler, pilotlar, büyükelçiler, yayıncılar, profesyonel danışmanlar, üniversite eğitmenleri, rektörler
 • Kanunlar
 • Mahkemeler, şirketlerin reklam departmanları, postaneler, havayolu taşımacılığı firmaları, yayınevleri, yüksekokullar
 • Ticari güç, bilim ve buluşlar, ulusal ve uluslararası komünikasyon

 

URANÜS

Yılın en vurucu, kaderci, yıkıcı ve dönüştürücü günlerinden geçtiğimizin farkında mısınız? Ya da Uranüs Yeniay tutulmasının ne demek olduğunu biliyor musunuz? Şimdi kısaca Uranüs’ün ve Plüton’un temel fonksiyonlarına ve spesifik evlerine, bugüne kadar etki ettiği hususlara ve alanlara değineceğim.

Temel Fonksiyonları:

Değişiklerin temsilcisi olan Uranüs gezegeni, sürprizleri, yeni buluşları, keşfedilmemişlerin keşfini, ani başlangıçları ve büyük aklı temsil eder. Fırsatların gezegeni olarak da adlandırabileceğimiz Uranüs, oldukça aceleci bir gezegendir ve ele geçen fırsatın hiç vakit kaybetmeden değerlendirilmesi gerektiğini işaret eder. Bu gezegenin etkisindeki insanlar özgür ruhlu, bağımsız, sosyal ve toplumsal olaylarla ilgili ve evrensel gerçeği arayan kişilerdir. Duygusal zekalarıyla düşünmekten ve hareket etmekten ziyade objektif olmayı tercih ederler. Demokrasi ve eşitlik kavramlarının sıkı savunucularındandır. Bazen düşünmeden ve karşılaşılabilecek sonuçları değerlendirmeden harekete geçmeleri olumsuz yönlerinden biri olarak nitelendirilebilir.

Bütün bunların dışında Uranüs gezegeni kişileri bilmeye, öğrenmeye ve araştırmaya yöneltirken, onların astrolojiye, teknolojiye, mühendisliğe ilgi duymalarını sağlar. Bu özgür düşünceli insanların orijinal fikirleri ve buluşları bireysel olmanın aksine toplumsal düzeyde dünyayı değiştirebilmelerine olanak sağlar. Uranüs insan vücudunda salgı bezlerini ve endokrin sistemini etkiler. Öz burcu Kova’da en güçlü halini ortaya koyan yüksek elektrik etkisine sahip Uranüs’ün su grubunun hassas burcu olan Yengeç için pek de huzur verici bir etkiye sahip olduğu söylenemez.

PLÜTON

Temel Fonksiyonları:

Mitolojide yer altı tanrısını simgeleyen Plüton’un astrolojideki yeri; bilinmeyen şeyler, ölüm ve ölümden sonraki yaşam olduğu gibi; yeniden doğuş, eskiyi ortadan kaldırıp yenisini getirme, dönüşüm ve kader olarak da görülebilir. Gizli kalmış, saklanmış ya da yer altına gömülmüş her şey Plüton’un ilgi alanına girer ve Plüton gizli güçleri temsil eder. En büyük arzusu ise aciz duruma düşürmeden deşifre etmektir. Bu gezegen aynı zamanda devlet ve devletle ilgili işleri de yönetir. Toplumları etkilemek, reformlar yapmak da yine bu gezegenin yönetimindedir. Vücutta ise idrar yolları ve üreme organları Plüton’un etkisinden nasibini almakta.

ASIRLARI DEVİRİYORUZ!

Kolektif gezegenler olan Uranüs, Neptün, Plüton, 18. yy’den sonra keşfedilen gezegenlerdir. Bu kolektif gezegenler astrolojide; toplumları, insan topluluklarını ve sosyal olguları işaret ederken sosyal düzeni, geri dönüşümü zor olan, sürekli bir değişime tabi tutarlar. Bu gezegenler, transitleri, toplumsal ve ahlaki değerleri, ön yargıları ve bakış açılarını kısacası bir topluma ya da gruba aidiyeti gerektiren ve hissettiren bütün olguları yeniden yapılandırır.

Yıl 2010, Uranüs Koç burcuna geçiş yaptı. Yıl 2011’de ise Koç burcunda kendini tam anlamıyla göstermeye başlayan bu kolektif gezegen, başta Koç burçları olmak üzere; düzenleri, kurumsal markaları, hatta marka evliliklerini etkiledi. Kişilerin hayatlarında baskı yaratırken, global markalar açısından da ciddi girişimlerin başlatılmasında etkili oldu. Mistisizmi destekleyerek alternatif tıbbın önemini arttırdı. Tabi bu seyirden bireylerin egoları da zarar gördü. Özellikle kişileri istemedikleri düzenlerin, evliliklerin ya da kurumsal kimliklerin içine çekerek, özgüven sorunları yaşattı. Bunun neticesinde bireyler bu zoraki süreçten ve dayatmalardan kurtulmanın yollarını aradı.

Yüzyılda bir gerçekleşen bu dörtlü tutulmanın ikisi 2014 yılının Mart ve Ekim aylarında yaşandı. Hatta dünyada ve ülkemizde bu durum kanlı tutulma olarak adlandırıldı. Ay tutulmaları yılda ortalama iki kez yaşanırken, Dolunay’dan kat kat daha güçlü enerji ortaya çıkmasına sebep olur. Dolayısıyla ülke içerisindeki ilişkiler ve dış ilişkilerde ciddi çatışmalar söz konusu olabilir. Hükümet-muhalefet arasındaki tartışmalar, seçimler ve azınlık hakları gibi konular gündemi meşgul etmeye devam edecek. Ay tutulmaları şu zamana kadar fark etmediğimiz bazı gizli olayları da gün yüzüne çıkarabilir ve bu durum toplumda ciddi gerilimlerin yaşanmasına sebebiyet verebilir.

Tamamen insani duygularla kendi durumumuzu irdelerken, başkalarının içinde bulundukları koşulları düşünmeden, onların hayatları ile kendi hayatlarımızı kıyaslamadan edemiyoruz. Bu durum insan olmanın cilvesi şeklinde de açıklanabilir. Koç burçları içinse bu sorgulamanın uzun bir süre daha devam edeceği söylenebilir çünkü Uranüs 2018’e kadar Koç burcunda olacak. Bu tarihe kadar değişmeyen tek şeyin değişimin ta kendisi olduğunu söylemek çok da yanlış olmaz. Peki gücü oldukça yüksek olan tam ay tutulmasının Uranüs ve Plüton gezegenleri ile olan kavuşumu nasıl sonuçlar doğurabilir?

A’nın yükseleni Aslan, duruşun sabit olduğu 12. evde hareket eden Jüpiter’in tutulma anında 3. evde hareket eden Ay ile sextil’i: Bireysel ve kolektif bilincin bir daha asla eskisi gibi olmayacağını, manevi kapasitenin çetrefilli bir süreçten geçeceğine işaret eder. Güney-Kuzey ay düğümü karşıtlığı omuz omuza yaşayanları ve çalışanları zorlarken, Merkür-Güney Ay düğümü kavuşumu bu tutulmanın bir düzine sınavı da beraberinde getireceğini anlatıyor.

 7. evde 8 derece hareket eden Neptün tutulma anında geri giden Satürn ile 4. evde 4 derece geri giden Satürn ile 90 derecelik sert açısı: 2011 yılından bu yana kendini ara ara gösteren Uranüs-Plüton sert açısı bu yılki ilk Ay tutulması ile birlikte etkili olacak. Yukarıda detaylıca bahsedilen Uranüs-Plüton 90 derecelik sert açısı çocukları ve gençleri etkilerken, başladığımız ve varmak istediğimiz nokta ile ilgili bize hiç umulmadık duyguları tattırabilir. 14 Mart 2011 tarihinde bu bahsi geçen açının ülkemiz açısından zorlayıcı etkisini o tarihte attığım tweet’le açıkça dile getirdim ve akabinde ülkemizde yaşanan birtakım vahim olaylara hep beraber şahit olduk. Bu açı yeniden gerçekleşiyor ve Eylül’de de son kez yaşanacak bu 90 derecelik sert açı sonrasında topluma mal olmuş insanların yakasından düşüp, bizi ve ülkemizi rahat bırakacak. Özellikle Mart ayı içerisinde ve/veya sonrasında yaşanacak önemli gelişmeler olabilir deyip, astrolojinin öngörüsünden faydalanacak olursak:

 • Sağ merkezli olmak üzere yeni bir siyasi parti kurulabilir.
 • %10 seçim barajına çok yakın ve bu barajı geçeceği tartışmalı olan bir siyasi parti için bu dönem yapılacak olan seçim anketleri, siyasi partinin lehine sonuçlar verebilir.
 • Güneş burcu Yay, Ay burcu Kova olan Papa’nın Hristiyan devletlerin lideri olarak İslam ve Yahudi devletleri ile kuracağı ilişkiler finansal sebeplere dayandırılarak, ekonomik bir tutum olarak algılanabilir.
 • Futbol camiası hukuki bir süreçten geçerken, toplum olarak geçmiş dönemlere ait bilgilerimiz değişebilir.
 • Amerika’nın enternasyonal arenada zedelenen repütasyonunu yeniden kazanmak adına Güneş burcu Aslan olan Obama’nın birtakım sosyal sorumluluk projelerine girişeceği görülebilir. Özellikle bu tutum başka devletlerce inandırıcı bulunmayabileceği gibi, gösteriş amaçlı ya da etkinliği bakımından yetersiz olmakla itham edilebilir.
 • Sayın Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Ay’ı Terazi’de olduğundan 4 Nisan 2015 tarihinde Terazi burcunda gerçekleşecek olan tutulma Sayın Başbakan için dönüşüme işaret etmekte.
 • Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için bu Ay tutulması etkilerini Mart-Ağustos dönemi gösterecektir. Bu dönem Sayın Cumhurbaşkanı’nı oldukça yoğun bir gündem bekliyor ve bu yoğunluk Güneş burcu Balık, Ay burcu Yay olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan için bir hayli stresli geçebilir.
 • Güneş burcu Akrep olan ülkemiz için 4 Nisan’da vukuu bulacak Ay tutulması komşu ülkelerle olan ilişkilerimizin gerileceğine işaret etmekte. Aynı zamanda sınır komşumuz olmayan ülkelerle de iletişimimizin artacağını ve dünya genelinde ivme kazanacağımızı göstermekte. Ülkemiz ve vatandaşlarımız için ise, eğitim alanında ciddi düzenlemelerin söz konusu olabileceği bir dönem olacaktır.
 • İktidar parti için bu Ay tutulması parti içi istifaların yanında yeni kazanımlara, partiye dahil olabilecek yeni isimlere işaret etmekte.
 • Futbol camiasında ise, Güneş burcu Terazi, ay burcu Yengeç olan Galatasaray Spor Kulübü için bu Ay tutulması ciddi sıkıntıların yaşanmasına, yönetimde istifalara, transferlerde sorunlara sebebiyet verecektir. Olası toplumsal olaylar karşısında Galatasaray’ın duruşu ve sergilediği tavır da gündemi meşgul edecektir. Fenerbahçe Spor Kulübü içinse, Ay tutulmasının etkisi ile aşırı rahatlamalar görülebileceği gibi, bu dönem önemli maçlardan alınan mağlubiyetler içten kırılmalara neden olabilir.
 • Nisan ayı içerisinde futbol camiasına ve Güneş burcu Akrep olan Aziz Yıldırım’a ilişkin hukuksal mevzular gündemde olacak ve sonuç odaklı kararlar alınabilir..

Bu tutulmanın burçlara olan etkisini merak ediyorsanız, bu linke tıklayabilirsiniz. https://twitburc.com.tr/yazi/4-nisandaki-tutulmanin-burclara-etkisi.html

 

 

Tarih: 28 Eylül 2015

Büyüklüğü:  1.28

Süresi:   Sonbahar dönemi  ( Eylül, Ekim)

Eş Zamanlı Gökyüzü Hareketleri: Satürn- Ay 120’liği, Plüton-Merkür 90’lığı, Ay- Merkür 180’liği.

Gerçekleştiği Burç: 4. derece Koç burcu

En çok Etkilediği Burçlar: Öncü Burçlar (Koç, Yengeç, Terazi ve Oğlak)

Etkilediği Alanlar: Geleneksel yapılar, sosyal düzen ve teknoloji, iletişim, yer altı sistemleri. Otoriteriler: Dünyada popülaritesi baskın olan liderler.

 Evrensel etkisi: Gelenekler ve topluluklar esas olmak üzere dönüştürücü ve yıpratıcı etki.  Tutulmalar süre gelen her türlü olayı tetikler. Ani değişimlerin başlangıcıdır.

28 Eylül 2015 Koç burcunda gerçekleşecek AY TUTULMASI

Dünya kendi içinde bir döngüyü bitiriyor…

Son iki yıldır yaşadıklarınızı ve hayatınıza aldığınız tecrübelerin de sorumlusu olan tam ay tutulmalarının alt zemini aslında 2012’den bu yana oluşmaya başladı.  Dönüştürücü Uranüs ile yer altını temsil eden Plüton’un birbirlerinin yörüngesine girmesi tam bir itici gücü oluşturdu evrensel sistemde. Bu da bireysel hayatımızda sınırları zorlarken alışıla gelmiş düzenlerin (sistemlerin yönetimlerin), kurumsal her türlü yapının teknoloji ile bütünleşme sürecini başlattı.

Dinamizmi yüksek olan aynı zamanda eski koşullardan çıkmak için yeni bir süreci temsil eden bu tutulma, daha önce yaşanmış “çarpıcı” birçok olayı ve konuyu da deşifre ediyor.

Tetrad zorluyor; seçimi bize yaptırıyor!

Tetrad, yani 4’lü tutulmayı tecrübe ediyoruz yaklaşık 2 yıldır. Bu süreç 2013’te 15 Nisan’da Terazi burcunda gerçekleşen Ay tutulması ile başladı.8 Ekim’de Koç burcunda ikincisini deneyimledikten sonra, 4 Nisan 2015 yılında yine Terazi burcunda bir önce ki ay tutulmasının (karşıt aksında) kendini tekrar eti. 28 Eylül’de Koç burcunda Ay tutulmasıyla birlikte Tetrad’ın son eksik parçası da tamamlanıyor. Başrolde ise Koçlar ve Teraziler var… Bir şeyleri tekrar tekrar öğrenmek istemiyorsanız bu mesajları lütfen alın…

Gerçekleşecek tam ay tutulmasının öncü burç olan Koçta yaşanacak olması, eril enerjiyi yine tetikleyeceğini işaret ediyor. Aslında bir bakıma 2015’in son Ay Tutulmasının Uranüsyen nitelikli ve aynı zamanda savaşçı Marsın önderliğinde olacağını da unutmamakta fayda var.  Görkemli ve dönüştürücü (kırmızı) renge bürünecek ay, öğretmen gezegen Satürn (yay)  ile üçgen yaparken; inançları, tarikatları, ideolojik bakış açılarının öne çıkabileceğini işaret ediyor.  Enerji ve adrenalin yüklü bu tutulmanın diğer bir aktörü ise Plüton olacak. Ay, tutulma esnasında Plüton ile kare açı yapacak.  Yer altı sistemlerini yöneten Plüton’un, bu tutulmada sert bir etkileşim halinde olması, düşündürücü etkileri de temsil ediyor. Doğa olayları, fırtına ve sellerin de yaşanabileceğinin habercisi aynı zamanda. Öte yandan bir diğer aktörü ise Terazi burcunda geri giden Merkür’ün Ay ile 180 derece karşıt açı yapıyor olması. Bu da iletişim ve teknolojiyi derinden etkileyecek olayları temsil edebileceğini işaret ediyor. Aynı zamanda güzelliği ve aşkı temsil eden Venüs’ün Ay ile 135’lik yapacak olması ilişkilerde ve organizasyon alt yapılı her türlü alanda son dakika değişiklikleri olabileceğini de vurguluyor.

Hiçbir tutulmanın Türkiye’den gözlemlenmediği gibi Amerika’dan gözlemlenecek olması, ABD astroloji haritasını tetikleyen transitlerle birlikte değerlendirildiğinde daha da ilginç hale geliyor. Bu tutulmanın son yıllarda Amerika’nın dünyadaki süper güç kavramını tekrar güncelleyeceğini de ayrıca vurguluyor. Hem enerjiyi hem de olayları açıktan bir şekilde başlatacağını temsil ediyor. Güç gösterilerini ve majör olayları tetiklerken,  ekonomiyi de hiç olmadığı kadar zorlayacağını da işaret ediyor.  Yaklaşık 15 Nisan 2013’ den da bu yana gerçekleşen 4’lü tutulmanın en keskini diye adlandırdığımız, tarihte de çok ender görülen bu Ay tutulmasıyla,  2015 yılına iddialı bir kapanış yapacağız. Ay insanlık tarihi boyunca duyguları kadınları, doğurganlığı ve dişil enerjiyi temsil etti.  Bugüne kadar kadınların dünyadaki gücü törpülenmişken, gelişmekte olan toplumlarda kadının yine yerini bulma savaşı gündeme damgasını vuracağını işaret ediyor.

Bu Tutulma Ülkemizin Hangi Konularında ve Alanlarında Etkili Olacak?

4. ve 10. Evlerde etkili olacak.

4. EV:

Varoluşumuzun, temeli ve kökeniyle bağlantılı her şey! Genel anlamda ebeveynler, daha özel anlamda babalar; dedeler ve büyükanneler; atalar. Psikolojik olarak ebeveyn etkisinin ve geçmişe dair konuların yanı sıra babalık ve baba tarafı( ebeveynlerden kalan miras)

*Hava durumu, Zirai durum, Tarım, Ekinler, Madenler

* Milli binalar, hükümetle ve muhalefet grupları.

*Fabrikalar, üretim alanları, Aktivite alanları, Emlak’la ilgili her konu.

10. EV:

Kadere bağlı olaylar, meslek veya iş; ayrıca işverenler ve yöneticiler. Onur, saygınlık, ün, güç, kontrol, şeref, övgü ve ilerleme bunlara ulaştıran dünyevi pozisyon ve kariyer. Kişinin hayattaki göreviyle ilgili başarı olasılığı! Kötü ün, dile düşme ya da adı çıkma- halkın gözü. Eğer burası zarar görmüşse itibarsızlık ve olumsuz tanıtım.

*Hükümet, devlet başkanı ve yardımcı başkan Başkanlık sistemi ile yönetilen her türlü kurum ve kuruluş

* Krallar, kraliçeler, hanedan soyu, monarşiye bağlı yönetim.

*Devletin kariyeri, devletin yönetimi, valiler.

Kırmızı (bloody) Ay tutulması Dünya üzerinde nerede baskın bir şekilde etkili olacak?

4 Temmuz 1776 kuruluş tarihine sahip ABD’nin haritasında çok daha etkin Ay Tutulması, Amerika’nın bakış açısı kuralları ve yapısı ile ilgili çok daha önemli konuları ve gündemleri tetikleyecek.  Yılda en az 2 kere yaşadığımız rutin tutulmaların dışında ne gibi büyük bir etkiyi temsil ediyor.  Yaşanacak  tam ay tutulmasının en büyük etkisi geri giden Uranüs ile bağlantılı olması özellikle enerjisi kontrol edemeyip bize çok farklı yaptırımlara da itebilir. Adeta hedeflerimizi değiştirebileceğimiz, ruhsal bakış açımızın teste tâbî tutulacağını temsil ediyor. Aslında bakarsanız 2013 yılından bu yana özgürleşme arzusunun yanıp tutuştuğu, baskının ve kısıtlamanın bir yandan doruk noktalara çıktığı bu iki uçtaki zıtlığın eş zamanlı yaşandığı döngüleri işaret ediyor.  Bireysel olarak özgürlüğü istemekle, toplumsal olarak özgürlüklere ulaşamamanın kaygılarını yaşadığımız süreçleri işaret ediyor. Dünyayı da çok ciddi anlamda etkileyen bu tutulma yeni bir sonun başlangıcı olacağını işaret ediyor. Özellikle teknoloji için ülkelerin birbirleri ile kurdukları anlaşmaların tekrar gözden geçirileceğini, birçok ülkenin tarihe dayanan ilişkilerini tekrar gözden geçirirken, anlaşmaları özellikle kolay kolay düzenlenmeyen köklü anlaşmaların da tekrar revize edilebileceğinin vurgusunu yapıyor. Dünyayı farklı bir sürece sürükleyen tutulmaların sonuncusunda hepimizin ilgilendiren önemli gelişmeleri de barındırıyor. Psikolojik açıdan ele aldığımızda Satürn’ün de ile ilişki kurduğunu düşünürsek; yükselişin, paranın, ekonominin değerlerin, toplumsal olayların, gençlerin çok ciddi anlamda etkileneceğini de işaret ediyor. Sıkışan enerjilerin çıkabileceğini, teknolojik aletlerin bu dönemde aktif olabileceğini, sıkışan enerjilerde öncelikle sadece teknoloji ve elektrik akımını temsil etmiyor burada doğal afetlerde de kendini vurguluyor. Öncelikle elektrik dediğimizde bilirsiniz ki yıldırım düşmesi, doğalgaz enerjiyi kapsayan birçok elementi de tetikliyor. Özellikle doğal afet, yıldırım, yağmur sel gibi olayları temsil ederken evrensel etkide yanardağları ve gaz sıkışmalarını da temsil ediyor. Öte yandan, Amerika’da da doğal afetler, toprak kaymaları ve depremleri temsil ediyor. Dolayısıyla yüksek enerjinin aceleci tavrı gündelik hayatımızda doğanın karşısındaki acizliğimizi bir kez daha hissetmemizi sağlayabilir. Tutulmanın yöneticisinin Mars olduğunu ve 12. Evde hareket ettiğini göz önünde bulundurursak; ailede ve toplumlarda baskın karakterlerin, lider ruhlu ve cesur kişiliklerin çok daha sivrilip öne çıkacağını eklemeden geçemeyeceğim. Aynı zamanda 4 derece Koç burcunda gerçekleşen Tutulma Terazi burcunda geri giden Merkür ile karşıtlık yapacak. Bu da tutulmanın en zor yanını ortaya koyacak. Merkür’ün Zodyak’ta aşkı, sevgiyi ve duygusal bağları temsil eden burçta geri gidiyor olması, olayların çok daha çıkılmaz bir hale gireceğini işaret ederken; 2013 yılının son aylarında toplumda göz önüne çıkan insanların çatışmalarını ve bir anda ağızlarından dökülen sözleri gözlemleyip, hiç akla gelmedik bilgileri öğrenebileceğimizi de temsil ediyor. 

Güneşin, Koç-Terazi aksında gerçekleşen tutulma ile kurduğu ilişki esas olarak ben ve biz arasındaki büyük mücadeleyi temsil ediyor. Toplumda kendimizi ifade ederken irade ve geleneksel bakış açıları arasında bir seçim yapmamız gerektiğinin altını çiziyor. Dahası dini inancın, tarikatların 2009’dan bu yana geldiği keskin noktaları ve gündelik hayatımızda artık alışılagelmiş tepkilerimizi daha çok masaya yatıracağımızı, insanlık bilincinin ise farklı döngülerden geçeceğini de işaret ediyor.

Teoride Dünya kendi içinde bir döngüyü bitirirken, pratikte insanoğlunun yaşarken neleri öldürdüğünü de keskin bir şekilde kabul ettirecek…

Sevgiler…

Astrolog

Zeynep Turan

24.08.2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sayfa görüntülenme : 18169
40%
20%
10%
10%
10%
10%


YORUM YAP

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!

Tüm Sayılar


Zeynep Turan

Hakkında
Zeynep Turan

Astroloji bir yol haritasıdır.
Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?
Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor...
Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor. 

Zeynep Turan'a Sor

Ayrıntılı Yorum

Videolar
Terazi Burcunda Yeniay ve Burçlara Etkileri
Terazi Burcunda Yeniay ve Burçlara Etkileri

Burçlara Göre Sevgililer Günü Hediyeleri
Burçlara Göre Sevgililer Günü Hediyeleri

En Çok Okunanlar
20 MART 2021 İLKBAHAR EKİNOKSU
20 MART 2021 İLKBAHAR EKİNOKSU

2021 MERKÜR BALIK BURCUNDA
2021 MERKÜR BALIK BURCUNDA