NAR

2016 NAR

Hepimiz yeni yıldan umutluyuz. Her şeyden önce kendimize inanıyor ve umudumuza, emeklerimize en önemlisi bereketimize inanarak yeni umutlara yelken açıyoruz.

Bunun nar ile ne alakası var derseniz;

 • Bolluğun ve bereketin simgesidir.
 • Yahudi inancına göre doğruluğu simgeler.
 • Nar, bolluk, bereket; birin bin olmasıdır.
 • Nar, doğum ve çoğalmadır.
 • Nar, Osmanlı’da sevilen kıza gönderildiğinde; evlenme teklifi anlamına gelir.
 • Nar, yaşamın sembolüdür.
 • Nar, Farsçada ateş anlamına gelir.

Anadolu’da nar kırma; evin içinde nar patlatılır, kırılır, nar parçalanır, taneleri eve dağılır; böylelikle eve bereket getireceğine inanılır. Nesiller boyu gelen bu geleneği tekrar etmeye ne dersiniz?

Narın bereketi simgelediği toplumlarca kabul görmüş ve bu bereketi yaymak için nar çeşitli alanlarda kullanılmış. Şimdi bizlerde bolluğu, bereketi, isteklerimizi kendimize çekmek için bu geleneği sürdürüyoruz.

Tarihin bilinmeyen dönemlerinden beri nar, sağlık kaynağı olmasının yanında büyük dinlerde, dini kitaplarda, mitolojik öykülerde adına sıkça rastlanan bir meyvedir.

Nar bereket ve çokluğun simgesidir.

Sağlığa faydaları şifa, taneleriyle bereket getireceğine inanılan nar, sevginin de sembolüdür. Eski zamanlarda sevilen kıza nar gönderilerek evlenme teklifi edilirmiş.

Nar ile ilgili birçok batıl inanç vardır. Örneğin; ''Hamilelikte nar yiyen kadının çocuğu al yanaklı olur.'' ''Narı yere dökmek günahtır.'' ''Nar cennet meyvesidir.'' vb.

Eski Mısır`da nar, din adamları tarafından kutsal sayılmış ve motif olarak kullanılmıştır. Mimari figürlerde de nar işlemelerine rastlanır. Bazı toplumlarda nar tanelerinin yaşam sembolü olduğuna da inanılır.

Cennet Meyvesi Nar

Taneli bir meyve olan narın tanesi ve çiçeği cennet meyvelerinden sayılır. Yenilirken bütün tanelerinin eksiksiz yenilmesi ve yere düşürülmemesi salık verilmiştir.

Anadolu’da kutsal sayılan narın taneleri yeni gelin evlerine serpilerek evliliğin devamlı, bereketli, ailenin zengin, çocuklarının çok olacağına inanılırmış.

Halk arasında ise insanı güzelleştirdiğine inanılmış ve güzelliğin sembolü olarak görülmüştür. Yunan mitolojisinde evlilik, yaşam ve yeniden doğuşu simgelemektedir.

Nar bir meyve olmasının çok daha ötesinde; rüya tabirlerinden kök boyaya, bilmecelerden sembollere kadar pek çok alanda yaşam bulmuştur. Nar, gizli öğretilerin kapılarını açabilecek kadar derin bir manaya sahiptir. Tabii bu noktada düşünenler için çok derin bilgiler vardır. Epistemolojik olarak narın açılımı, incir ve üzüm gibi tek köke bağlı, çok taneli bitkiler bereket anlamını destekler niteliktedir.

Antik Yunan ve Eski Mısır’da

 • Eski çağlardan beri bilinen ve tüketilen nar, Yunan mitolojisinde Afrodit’in kutsal meyvesidir. Bereket tanrıçası Kybele’nin de elinde nar tuttuğu bilinmektedir.
 • Ülkemizin önemli antik kentlerinden biri olan Side’nin antik çağdaki anlamı ‘nar’dır. Nar meyvesi, sahip olduğu çok sayıda tohum ve kırmızı rengiyle, adının üretkenliğini sembolize eder.
 • Eski Mısır’da ‘umut’ anlamına gelen nar, din adamları tarafından kutsal sayılmış ve mıtif olarak kullanılmıştır. Pamuk iplikleri, siyah, bordo, koyu vişne rengini alması için nar kabuğuyla boyanırmış.
 • Kleopatra’da nar kabuğunu kaynattıktan sonra tereyağıyla karıştırıp boya olarak saçlarına sürermiş.

Narın bereketi simgelediği toplumlarca kabul görmüş ve bu bereketi yaymak için nar çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

Nar görünümde birçok eşya koltuk, kalemlik, kumbara vb. ürün üretilmiştir.

Bereketi eve getirmek üzere narlar 7 farklı boyda art arda dizilip evlerde süs eşyası olarak kullanılmaktadır.

Nar;

 • Yahudi inancına göre doğruluğu simgeler
 • Nar, bolluk, bereket; birin bin olması, bereket tanrıçası
 • Nar, doğum, çoğalma
 • Nar, Osmanlı’da sevilen kıza gönderildiğinde; evlenme teklifi anlamına gelir
 • Nar, yaşam sembolü
 • Anadolu’da nar patlatma; evin içinde nar patlatılır, nar parçalanır, taneleri eve dağılır; böylelikle eve bereket getireceğine inanılır
 • Nar, Farsçada ateş anlamına gelir
 • Nar, İspanya’nın güneyindeki üç büyük dinin birlikte yaşadığı Endülüs bölgesinin ve eski bir Emevi şehri olan Granada’nın simgesi.
Sayfa görüntülenme : 34895
76%
19%
1%
1%
1%
0%


YORUM YAP

Yorumlar

Nermin fincan - 22-12-2018 18:43:14
Sizi sürekli takip ediyorum ve bu yıllın çok güzel olduğunu ve koç burcu olarak çok güzel şeyler yazdınız inşallah diyorum teşekkür ediyorum. Birşey sormak istiyorum ben yükselen burcumu bulamıyorum 28.03.1977 gaziantep doğumlu sabah ezanında doğmuşum. Dogum yılımın Gaziantep ezan saatini bulamıyorum bana yardımcı olurmusunuz ya boğa bazen ikizler çıkıyor. ay burcumun yengeç olduğunu öğrendim bir siteden nekadar doğru bilmiyorum teşekkür ederim .

Popüler kelimeler

,

Tüm Sayılar


Zeynep Turan

Hakkında
Zeynep Turan

Astroloji bir yol haritasıdır.
Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?
Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor...
Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor. 

Zeynep Turan'a Sor

Ayrıntılı Yorum

Videolar
Terazi Burcunda Yeniay ve Burçlara Etkileri
Terazi Burcunda Yeniay ve Burçlara Etkileri

Burçlara Göre Sevgililer Günü Hediyeleri
Burçlara Göre Sevgililer Günü Hediyeleri

En Çok Okunanlar
20 MART 2021 İLKBAHAR EKİNOKSU
20 MART 2021 İLKBAHAR EKİNOKSU

2021 MERKÜR BALIK BURCUNDA
2021 MERKÜR BALIK BURCUNDA