MÜCADELE ETMEK

MÜCADELE ETMEK

Hayata dair sorunlarımızı çözmek için verdiğimiz tepkinin ve davranışın adıdır mücadele etmek. Mücadele etmek hayatın tüm zorluklarına inat, aldığımız kararlarımızın yılmaz savaşçısı ve koruyucusudur.

Bu büyük gökyüzünün altında hepimiz bir kum zerresiyiz ve mücadelemiz o kum zerresinin rüzgâra kapılıp nehirlerle denize savrulmamasıdır. Zaman ve emeği taçlandıran mücadele, güçlü ruhlara verilmiş en büyük armağanlardan biridir.

Her mücadele büyük tecrübelere dönüşür.

Gelin olayı en basite indirgeyelim. En sevdiğiniz yemeği düşünün, onu bile çiğneyip yutmak bir çaba gerektirir.  En sevdiğiniz yere gitmek bir efordur, en sevdiğiniz insanla vakit geçirmek güzeldir ama o ilişkide türlü türlü mücadelelerden geçerek gelmiştir.

Önemli Olan Mücadeleyi Nasıl Taşıdığınız

Mücadelenin karşılığını alabilmek ne güzeldir. Ancak bazen sonuca varıldığında, verilen mücadeleyi unutmuşçasına kibirlenir ruhlar. Kibir ise zamanla kalbi karartıverir. İnsan neyin haklı mücadelesini verip vermeyeceğini iyi seçmelidir ki kibre karşı verdiği mücadeleyi de kazansın.

Her şey avuçlarımızın arasından nehirler gibi hızla akarken, kenarda durup o nehri izlemek yerine bentler inşa etmeliyiz, taşlardan barajlar yapmalıyız.

Unutmayın; Sonuca ulaşmak ancak ve ancak aramak ve yeri geldiğinde düşüp yeniden kalkma cesareti göstermekle olur.

Bu Yüz Yılda Yaşamak Başlı Başına Bir Mücadele…

Mücadele hiç kimsenin gitmediği büyük bir dağın zirvesine gitmek değildir. Önemli olan verdiğin mücadeleyi içselleştirmek.  Çünkü bu yüz yıl mücadelelerini içselleştiremeyip başkalarını gözüne sokanlarla dolu. Şu da bir gerçek ki ilerleyen yılarda artık her şeyi bir telefonun içine sığdırıp seyreden insanlık mücadele etmekte de zorlanabilir.

Asla Pes Etme!

Cesaret, zihin ve kalbin ortaklaşa ortaya koyduğu bir olgudur. Dolayısıyla mücadele et ve kayıp giden zamana takılma. Mücadele etmediğin her dakikaya üzül, çünkü nefes almak bile bir mücadeledir. Savaşarak kazanacağın nice nimetler varken tek ödülün nefes alıp vermek olmamalı. Ne kadar zorluk yaşasak da…

Tüm insanlık olarak bir eşikten atlıyoruz ve çocuklarımızın birer yetişkin olacağı 20 - 30 sene sonra insanlığın nerelerden geçtiğini onlar hayal meyal anlatacaklar. Karantinayı, salgını, eve kapanmayı ve sokağa çıkma yasaklarını birer çocukluk anısı olarak hatırlayıp o zaman verdikleri mücadeleyi anlatacaklar.

Saf Mücadeleyi Bir Yelek Gibi Giyerken, Korkuya Yer Vermeyin  

Zorluğu düşüncemizde tasarlayıp, görmek istediğimiz kadar zor veya kolay olmasını biz tayin ederiz. İpleri eline alıp silkelenmek ve başını kaldırıp dik durmak ruhumuzun aslında keşfetmediğimiz bir tepkisi… Fakat ufak bir kıvılcım ile ortaya çıkarabileceğimiz bu tepkiler ve davranışlar bizim için hayati derecede önemli. Verdiğimiz her mücadele bu tepkiler ile başlar ve neticeyi altın bir tepside ayaklarımıza getirir. Yalnızca avuçlarımızdan akan o nehrin doğru yerinde durmayı ve oltamızı doğru yere atmayı bilmeliyiz.  

Unutmayın! Krizler Aslında Fırsatları da Doğurur.

Her zaman verdiğimiz mücadele bize mükafat vermeyebilir ancak her kaybediş de bir hediyedir. Çünkü o kaybediş eksiklerimizi bize bir aynada gösterir. O aynanın adı hakikat aynasıdır. O aynaya bakmak yenilmeyi kabul etmek değil, verilecek çetin savaşlara güçlü dönebilmenin bir provasıdır.

Bahaneleri Rafa Kaldırma Zamanı

Yolunun uzun olduğunu iyi sezmelisin çünkü menzile yetişmen gerek! Kendinle mücadelen hayat yolunda hep olacak.  Keşkeleri ve amaları dilinden söküp atmalısın. Harekete geçmek için doğru zaman, mücadele edecek gücü kendine hissettiğin zamandır.  Kendini, başını sonunu bilmediğin yollarda sürüklememek için karakterine şekil vermelisin. Hayırlarını ve yaşam ilkelerini önce bir kâğıda yazmalısın. Her şeye ‘evet’ denilmemesi gereken bir yüzyıldan geçerken, kendi yolunu kendin çizmeli ve oyunun kurallarını sen koymalısın. Fakat kendi yolun bile olsa mücadelenin gücünü sürekli sınamayı da unutmamalısın.

O halde;

-          Asla vazgeçme! Pişmanlık duygusunun kalbini ele geçirmesine izin verecek her türlü hareketsizlikten kaçın.

-          Hayalini kurduğun, içinden geçirdiğin hiçbir düşünceyi, hayal gücünü kafeslere kapatma.

-          Bırak hayallerin yeni doğmuş bir tay gibi kırlarda koşsun.

-          Bahaneler üretip kaçtığın her hayal pişmanlık olacaktır. Pişmanlık mücadelenin en azılı düşmanıdır.

-          Bu yolda yorulabilir ve terleyebilirsin fakat vereceğin hiçbir mola o yolun uzunluğundan fazla olmamalıdır.

-          Karanlığa aldanıp gecenin gizlediklerini aramaktan vazgeçme.

 

Zeynep Turan

02.05.2020

Yazının Tüm Hakları Saklıdır

Kaynak Gösterilerek Dahi Kullanılamaz

Sayfa görüntülenme : 22985
77%
15%
4%
1%
0%
0%


YORUM YAP

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!

Tüm Sayılar


Zeynep Turan

Hakkında
Zeynep Turan

Astroloji bir yol haritasıdır.
Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?
Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor...
Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor. 

Zeynep Turan'a Sor

Ayrıntılı Yorum

Videolar
Terazi Burcunda Yeniay ve Burçlara Etkileri
Terazi Burcunda Yeniay ve Burçlara Etkileri

Burçlara Göre Sevgililer Günü Hediyeleri
Burçlara Göre Sevgililer Günü Hediyeleri

En Çok Okunanlar
20 MART 2021 İLKBAHAR EKİNOKSU
20 MART 2021 İLKBAHAR EKİNOKSU

2021 MERKÜR BALIK BURCUNDA
2021 MERKÜR BALIK BURCUNDA