İLİŞKİLERDE GÜVENSİZLİĞİN VE KISKANÇLIĞIN ÜSTESİNDEN NASIL GELİNİR?

İLİŞKİLERDE GÜVENSİZLİĞİN VE KISKANÇLIĞIN ÜSTESİNDEN NASIL GELİNİR?

İlişkilerdeki en büyük sorunlardan bazılarıdır güvensizlik ve kıskançlık. Birçok şey yolunda gidiyor gibi görünse de güvensizlik ve kıskançlık, önüne geçilmez yıkımlar oluşturur. Bu güvensizliğin ve kıskançlığın nedenini kendimize ya da karşı tarafa sorduğumuzda aldığımız cevap çoğu zaman ‘Ben sana değil karşı tarafa güvenmiyorum’ ya da ‘seven kıskanır’ gibi cümlelerden oluşur. Bu ve buna benzer cevaplar, hissettiğimiz duyguları ve doğru olduğunu sandığımız düşünceleri ne yazık ki çözüme kavuşturmuyor. Çözümden uzaklaştıkça, sorunlar adeta bir kartopu gibi büyüdükçe büyüyor.

Kıskançlık ve güvensizlik duygusunun onlarca nedeni olabilir. Ancak bunların temelinde kendimize duyduğumuz öz benlik algısı vardır. Yani bir birey olarak kendimizi nasıl gördüğümüz, eksikliklerimizi fark edip etmediğimiz ya da gündelik hayatımızda bakış açımızı ne kadar geliştirip geliştiremediğimiz yatar. Düşünsenize aslında bebeklikte bu tür duygular neredeyse yoktur zihnimizde. Gelin görün ki büyüdükçe öğrendiğimiz bazı bilgiler, tecrübelerimiz ve toplumsal söylemler bizi bazı davranışlarda bulunmaya ve belli şekilde düşünmeye iter. Yazının başında belirttiğim seven kıskanır tarzındaki cümleler bu söylemlerden sadece biridir. Temelde güvensizliğin doğurduğu kıskançlık gibi duyguların hayatımızda birer yük olduğunu kabul etmemiz gerek. Bununla birlikte ‘Ben kıskanç değilim, güvensizlik problemim yok gibi’ cümlelerle savunmaya geçmek yerine kendimize içsel olarak sorgulamalıyız. Ki böylece hayat daha sakin aksın ve sevgiyi tüm özüyle yaşayabilelim. Unutmayın ki bu olumsuz duygular bastırıldıkça ya da tolere edildikçe daha da şiddetli bir şekilde açığa çıkar.

Güvensizlik ve kıskançlık duygusuyla nasıl baş edilebileceği madde madde ele almak gerekirse;

1.Kıskançlığı açığa çıkaran düşünce ve davranışlarınızı bulmaya çalışın: Bir davranışı veya düşünceyi değiştirmek için öncelikle onu fark etmek ve tanımak gerekir. Nerede, ne zaman, hangi durumlarda, ne şekilde açığa çıktığını fark ettiğiniz kıskançlık duygunuzun kontrolü sizin elinizde. Olaylara, düşüncelerine ve duygularınıza objektif bakmalısınız. Elbette ki kolay değil. Ancak sadece birkaç dakika düşündüğünüzde bile kıskançlık duygunuzun sizi ele geçirmesini önleyebilirsiniz. Değişimin ilk adımı duygu ve düşüncelerimizi bilmekten, kontrol altına almaktan geçiyor.

2. Geçmişi hatırlayın: Bugüne taşıdığımız her duygunun kaynağı geçmişten gelir. Kıskançlık ve güvensizliğin de öyle. Örneğin eski sevgiliniz ya da ayrıldığınız eşinizin baskısına maruz kalmanız ya da onun size bıraktığı kötü anılar üzerinizde kıskançlık, güvensizlik duygusu yaratmış olabilir. Elbette geçmişi bir anda bir kenara bırakamayız. Ancak yaşadıklarımızın bugün bizde yarattığı ve hayatımızı zorlaştıran duyguları yönetebiliriz.

3. Konuşmadan önce düşünmek: Bazılarımız aklımızdan geçen her düşüncenin doğrulunu düşünmeden dile getiririz. Pişman olacağımız bir şey söylemek yerine, duygularımızı ve hissettiklerimizi de mantığımızın filtresinden geçirmeliyiz.

4. Doğru iletişim kurmak: Hepimiz bu duyguları ister istemez hissediyoruz. Bunu dile getirmekten çekinmemeliyiz. Bu yüzden hissettiğiniz duyguları partnerinizle akılcı ve sakin bir şekilde paylaşmaktan kaçınmamalısınız. Birlikte çözüm üretmek ve harekete geçmek ilişkiniz açısından oldukça önemli.

5. Olumlu özelliklerinize odaklanın: Olumsuz duygu ve düşüncelerin en kötü yanlarından biri olumlu özelliklerin önüne geçmesidir. Yeterince iyi olmadığını düşünen her kişinin içindeki güvensizlik büyüdükçe büyür. Oysa bizi asıl var eden olumlu duygulardır. Olumlu özelliklerinize odaklandığınızda ve hayatınıza bu özelliklerinizi yaydığınızda olumsuz düşüncelerinizin de önüne geçmiş olacaksınız. Sahip olduğunuz her iyi noktayı, büyük küçük fark etmeksizin not alın. Böylece hayatınıza daha geniş bir yelpazeden bakmış olacaksınız.

6. Kıyaslamaya son verin: Güvensizliğin en büyük nedenlerinden biri kendimizi başkalarıyla kıyaslamaktır. Fiziksel, maddi ya da manevi durumları başka kişilerle kıyaslayarak kendi hayatımızı alt seviyelere düşürdükçe düşürürüz. Oysa ki herkes kendine has özelliklere ve yaşam biçimine sahiptir.

Kendinizi sevdikçe, yaşamınıza ve aldığınız her nefese değer verdikçe, kendinize oan doğrularınız ve prensipleriniz de daha iyi hale gelecektir. Böylece kimlerin sizi hak edip etmediğini de fark etmiş olacaksınız. Ya da ilişkinizin daha da güçlenmesini sağlayacaksınız. Çünkü artık duygu ve düşünceleriniz sizin kontrolünüzde olacak.

 

Astrolog Zeynep Turan

 

 

 

 

Sayfa görüntülenme : 39669
73%
19%
2%
2%
1%
0%


YORUM YAP

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!

Popüler kelimeler

aşk, insan, sevgi, güven, kıskançlık,

Tüm Sayılar


Zeynep Turan

Hakkında
Zeynep Turan

Astroloji bir yol haritasıdır.
Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?
Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor...
Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor. 

Zeynep Turan'a Sor

Ayrıntılı Yorum

Videolar
Terazi Burcunda Yeniay ve Burçlara Etkileri
Terazi Burcunda Yeniay ve Burçlara Etkileri

Burçlara Göre Sevgililer Günü Hediyeleri
Burçlara Göre Sevgililer Günü Hediyeleri

En Çok Okunanlar
20 MART 2021 İLKBAHAR EKİNOKSU
20 MART 2021 İLKBAHAR EKİNOKSU

2021 MERKÜR BALIK BURCUNDA
2021 MERKÜR BALIK BURCUNDA