BAHAR UYANIRKEN

BAHAR UYANIRKEN

Uyanan mevsime merhaba deyin. Değişen dünyanın hızı başınızı döndürmüş olabilir. Her geçen gün, ‘Ne yapsam farklı olacak ya da mutlu olacak mıyım?’ diye kaygıya bile kapılıyor olabilirsiniz. Gelin, silkelenin. Bakın! Ağaç dalları çiçeklenmeye durmuş. Suların soğuğunu kırmış gün ışığı. Nasıl da yaymaya çalışıyor kentlerin arasından kokusunu toprak ana. Görüyor musunuz? 

Doğa ile bütünleşin. Doğayı sevin, koruyun. Huzur orada ve kendi içinizde.

Doğa hepimizi kucaklayan bir bütündür. O, kendini yenileyip güçlendirirken, bize de ufak dokunuşlarda bulunur.  Doğayla olan ilişkimizin, güzel bir bütünlük oluşturması için, bizlere çok şey yapmak düşüyor.  Doğa, bizler olmasak da kendini yenileyecek, çoğalıp saracaktır dünyanın dört bir yanını. Ancak bizlerin, çocuklarımızın, gelecek nesillerin her zaman doğaya ihtiyacı olacaktır. Tıpkı geçmiş yüzyıllarda olduğu gibi. Bu yüzdendir ki; koruyup kollamalıyız doğa anayı.

Ekinoks, yazın yaklaştığının habercisi.

Bahar ekinoksunu yaşadığımız bugünde; gece gündüz eşitleniyor. Her yıl geceyle gündüz aralarında zaman paylaşımı yaparak, belli zamanlarda eşitleniyorlar.  Yazları gündüzler, kışları gecelerin uzun olması… Öylesine muhteşem uyumlulukta hareket halindeler ki. Aslına geceyle-gündüz saatlerinin eşit olması başka bir mevsimin başlangıcının habercidir.  Ve şimdi 21 Mart Ekinoksu coşkuyla bağırıyor bize; bahar geldi çattı, gündüzler her geçen gün birkaç dakika daha uzayacak. Yaz geliyor’ diye. Bu coşkunun, bu döngünün içinde olmak ne kadar da heyecan verici değil mi?

Yenilenme ve harekete geçme zamanı!

Doğa kendini yenilerken ve bize müjdeler sunarken; biz hala durduğumuz yerde duruyor muyuz yoksa? Yapabileceğim bir şeyler olmalı, diyor musunuz siz de? Belki de yaşadığınız az biraz kafa karışıklığıdır. Belki de biraz yorgunluk. Yapmanız gerekenlerden bile uzaklaştığınızı hissediyorsunuz belki de. Doğanızı yeniden hatırlamaya ne dersiniz. Bunu doğa ana gibi, kendiliğinden, tüm güzelliğiyle yapmak ister misiniz? Gelin, yazacağım maddelerle içimizde duran değerleri hatırlayalım ve sevgiyi, hoşgörüyü, empati kurabilmeyi gösterelim etrafımıza.

 • Seviyorum, demekten çekinmeyin. Sevginin kıymetini, kaybettikten sonra anlamak zorunda kalmayın!
 • Hayattan korkmayın. Açacağınız her kapı, başka kapılara giden yollardır.
 • Zor olsa da denemekten asla vazgeçmeyin. Belki başarı bir sonraki adımınızda saklıdır. Kim bilir?
 • Kendinizi motive edecek uğraşılar bulun.
 • Olumsuz düşünmeyin. Kötüyü çağırmayın. Olmayacak diye düşündüğünüzde, geçmiş başarılarınızı düşünün. Başarı hikâyeleri, başarı filmleri izleyip cesaretlenin.
 • Kötülük beslemeyin. Kötülüğe kötülükle karşılık vermeyin.
 • Başkalarının hayatlarıyla ilgili kötü yorumlar yapmak yerine, kendi hayatlarınıza odaklanıp, ihtiyacı olanlara nasıl yardım edebilirim, deyin mesela.
 • İyi bir dinleyici olun! Karşınızdakini daha iyi anladığınızı göreceksiniz.
 • Menfaat duygusuyla yaklaşmayın etrafınızdakilere.  İyi niyetini kullanmayın kimsenin.
 • Kendinizle barışık olun. Ancak kendisiyle barışık olan biri etrafıyla barışıktır çünkü.
 • Empati kurmayı ve saygı duymayı unutmayın.
 • Kendiniz geliştirin. Öğrenin. Yapın. Hissedin.  Dünyadan haberdar olun.
 • Değişime açık olun.
 • Gülümseyin. Teşekkür edin hayata.

 

Ve şimdi tüm gücünüz ve kararlılığınızla; bahara merhaba deyin.

 

Zeynep Turan

14-03-2018

Yazının tüm hakkı saklıdır.

Sayfa görüntülenme : 20216
75%
22%
1%
0%
0%
0%


YORUM YAP

Yorumlar

ayşen gökyar - 16-03-2018 06:17:10
İçinde bulunduğum durumun özeti. Bravo..

Popüler kelimeler

bahar, ekinoks, gece, gündüz, doğa, yenilik, değişim,

Tüm Sayılar


Zeynep Turan

Hakkında
Zeynep Turan

Astroloji bir yol haritasıdır.
Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?
Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor...
Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor. 

Zeynep Turan'a Sor

Ayrıntılı Yorum

Videolar
Terazi Burcunda Yeniay ve Burçlara Etkileri
Terazi Burcunda Yeniay ve Burçlara Etkileri

Burçlara Göre Sevgililer Günü Hediyeleri
Burçlara Göre Sevgililer Günü Hediyeleri

En Çok Okunanlar
20 MART 2021 İLKBAHAR EKİNOKSU
20 MART 2021 İLKBAHAR EKİNOKSU

2021 MERKÜR BALIK BURCUNDA
2021 MERKÜR BALIK BURCUNDA