DÜNYAYI KADINLAR YÖNETECEK!

Dünyayı Kadınlar Yönetecek, Hazır Olun!

Evet, doğru duydunuz, sistem büyük bir revizyondan geçiyor. Değişmeyen inatçı kalıplardan, bilinen tüm tabulara kadar dünya dönüşmeye devam ediyor. Kadının gücünü büyük resimde görmeye alışın, sık sık gökyüzü onlara fırsat vermeye devam edecek. Bildiğimiz klişeleri bir çöpe atın, kadınlar zayıf bedenlerinin altında bir şovalyenin yüreğine sahip olduklarını göstermeye geliyor.

Çarkıfelek kadınlar için dönüyor.

Devran dönüyor ve şaşıracağımız bir çok şeye tanık olmaya devam ediyoruz. Bir anda roller değişiyor, köşeden dönen zihniyetler bencillikten geleceği göremiyor. Erkek egemen zihniyetin mantığı ile yönetimi sürdüren erkek dünyası, kadınların içten içe büyüyen hırsını ve başarılarını bunca yıl görmezlikten geldi. Dünyayı sert duvar kalıpları ile örerken, üzerinden sarkan manolya edalı incelikleri unuttular. Ve gökyüzü seçimini önden yaparak, oyunu kadınlardan yana kullandı. Şimdi dünyaya hükmeden ya da buna aday olan kadınları konuşuyoruz. Saçının renginden, giydiği kıyafete kadar konu olan kadınların, tek ağızda ne söyleyecekleri ve nasıl tavır alacakları çok daha kıymetli oldu.

Demir Leydiler Başkanlık Koltuğuna!

Şimdilerde söz sahibi ülkelerin koltuklarına birer birer kadınlar oturuyor.  Bu durumun kardinal gezegenlerin üstünde etkili olan kanlı Ay Tutulmalarının ardından yaşanması Astrolojiye göre hiç de tesadüf değildir.  Erkek dünyasının siyasette kadınlara çok da centilmen davrandığı söylenemez. Hatta tarihe adını yazdıran nice kadın yöneticilerin bile ardında saklı olan hile ve hırs hikâyeleri erkek zihniyetinin temel yapısı ile sunulmuştur.  Oysa bazı gerçekleri görmek çok da zor değildir. Kadınlarda cesur ve üretkendir. Sevdikleri, inandıkları tüm değerlere hâkim olmak için hayatlarının büyük bir bölümünü feda ederler. Ve şimdi gök kubbeyi arkalarına alarak tarih sahnesine yeniden çıkıyorlar.

Yumruğunu masaya vurmadan zafer kazananlar!

Siyasette muvaffak olamadılar ya da engellendiler bütün bunlar tarihin konusudur elbette. Gelelim şimdi neler olduğuna, gökyüzü ne anlatmaya çalışıyor bize? Satürn başöğretmen edasıyla Neptün’ü ayrı, Marsı ayrı devreye sokarak Jüpiter’i üzerine salıyor. Hazır devran değişiyorken kadınlarında kendilerine ket vuran erkek zihniyetine karşı savaşı beyaz bir güvercine dönüşerek zarafetini göstermeye başlıyor.  Gelin isterseniz buna bir de Astroloji gözü ile bakalım.

Dünya yerinden oynadı…

  1. Elizabeth, Birleşik Krallık tarihinde bilinen en güçlü kraliyet mensubu ve yöneticisi. İrlanda'nın ve sembolik olarak Fransa'nın kraliçesi olarak kabul ediliyordu.
  2. Arjantin'in ilk kadın devlet başkanı olan Isabel Peron dünyanın da ilk kadın başkanıydı.
  3. İngiltere Başbakanı Margaret Hilda Thatcher. Britanya siyasi tarihinin en önemli isimlerindendir. Birleşik Krallık ‘ta en uzun süre başbakanlık yapan kişi unvanı hala sahiptir.
  4. Pakistan Başbakanı Benazir Butto. İki dönem ülkesinde başkanlık yapmıştır.
  5. Hindistan'ın 11 yıl görev yapan tek kadın başbakanı Indira Gandi’dir.
  6. İsrail'de 1969'da seçilip ülkenin ilk ve tek başbakanı olan Golda Meir.
  7. 2012'ye kadar görevde kalan Finlandiya'nın ilk kadın cumhurbaşkanı Tarya Halonen,
  8. Ukrayna'da 2010'a kadar ülkenin ilk kadın başbakanı olan Yulia Timoşenko,
  9. Türkiye eski başbakanı Tansu Çiller.

Tarihin not düştüğü birkaç kadın başkan ya da liderden sadece bazıları bu isimler. Buraya yazmadan edemedim. Çünkü hatırlamanın aslında geleceğe ışık olacağını düşünüyorum. Dönemin tozunu attırmış bu kişiler için döngü bir kere başlamıştı. Hepsinin idealinde, yola çıkarken istikrarı sağlamak ve kalkındırmak vardı. Hepsi farklı renklere bürünmüş bürokratlar olsa da unutulmaz olan gerçek, erkeklerin dünyasında liderlik yapma mücadelesine ortak olmalarıydı. Farklı şekillerde koltuklarını bırakan bu kadınlar, siyasetin kadın ruhundan uzak zihniyetinin ne demek olduğunu çok iyi biliyordu. Şimdi zaman ise yeni başkanlar için akıyor.  Peki, ne olacak?

 Kadının Fendinin Herkesi Yeneceği Gerçeğiyle Yüzleşmeye Hazır mıyız?

1954 doğumlu, Yengeç burcu Angela Merkel, Almanya’nın başbakanı olma yolunda büyük mücadeleler verirken, 3 Ekim 2005 yılında halkalı Güneş Tutulması, haritasında büyük düşündüğü işlerin hızla çözüleceğini işaret ediyordu.  Evet, zor günler geçirdi ama onun sadece birkaç ay sonra ülkenin lideri olma yolunu açtığından habersizdi. Angela Merkel’in haritasındaki Mars’ ın konumu, geniş bir etkiye sahip olmasını sağlıyor. Boşuna kendisine Avrupa'nın "Demir Leydi"si demiyorlar. Sevecen, cesur ve geleceğe yönelik bir yapısı olduğunu, aynı zamanda dış siyasette kafasının ticari anlamda çok iyi çalıştığına da işaret ediyor. Mart döneminde kritik bir süreç geçirmiş ve gökyüzü kendisini affetmemiştir. Sözünde durmazsan olacaklar başarına adeta bir tutulma etkisi yaratır demiştir. Mülteci konusundaki yorumları ve sonraki eylem planı haritasına göre yorumlandığında Satürn’ün ciddi derslerine ve sonrasında hayal kırıklıkları yaratmasına neden olmuştur. Güneş burcu Yengeç olması milliyetçi tarafını da destekliyor.  Haritasındaki Güneş - Uranüs kavuşumu onu sadece sıradan bir politikacı yapmıyor. Hem maceracı hem de asi bir ruh olmasına neden oluyor.

Toprak ananın canına tak etti!

Zirvedeki Kadınlar!

“Gök kubbe sen nelere kadirsin.”diyor. Dünya, 7 kıta üzerinde kadın hâkimiyeti hali hazırda devam eden 17 kadın lideri ile gurur duymalı. Daha yetmez diyebilecek toplumlar olursak bize ne âlâ! Azımsanmayacak kadar önemli roller ve izler bırakmaya devam ediyorlar.

1965 doğumlu Terazi burcu “Zarif ve ciddi Başbakan Theresa May” burç özellikleri olarak eril burçlar  arasında yer alıyor. İlk yumruğu atan olmaktan çekinmez ve lider ruhludur. 26 yılın ardından Margaret Thatcher’ dan sonra ülkede başka bir Terazi burcu kadını başbakan oldu. Kardinal gezegenler yeni başkanın lider burçlarda toplanacağını gösteriyordu. İngiltere’nin Güneş burcu Yengeç, Venüs ile birkaç haftadır kavuşum yapıyordu. Kadın odaklı bir adayın seçilmesi bu açıdan hiç şaşırtıcı olmadı. Theresa May’ın haritasındaki Jüpiter ona bu seçimlerde şans verdi. Satürn Plüton karesi onun toplum için iyi bir lider olabileceğini işaret ediyor. Şu meşhur Downing Sokağı’ndaki çalışma ofisinden çıkarken kameralara çok takılacağı ve tarzından, duruşundan çok bahsedileceğini gösteriyor.

1947 doğumlu Akrep burcu Hilary Clinton ABD’nin ilk kadın başkanı mı olacak? Burç özellikleri olarak dişil burçlar arasında yer alsa da Hilary Clinton’ın Güneş burcu erildir. Masaya elini vurabilecek kadar cesur ve gözü karadır. İlk tepkiyi vermek yerine, etkiye tepki vermeyi tercih edebilir. Siyasi hayatında stratejilerle kendisini hazırlamış bir kariyeri ortaya koyması boşuna değil. Güçlü bir haritaya sahip olan Hillary Clinton, siyasette de uzun ve etkileyici bir geçmişi var. Akrep burcu olarak liderlik vasıflarını hiç şansa bırakacak biri değil. Beyaz saraya sistemli ve sessizce gelmesi haritasındaki baskın gezegenlerden kaynaklanır. Doğum haritasına göre seçim günü gökyüzü kalitesine bakıldığında, belki de ABD’nin ilk kadın başkanı olabileceği haberini alabiliriz. O gün Jüpiter rüyalarını gerçekleştirmek için kollarını sıvayabilir. Hilary Clinton'ın haritasına göre; seçim günü Neptün ile Jüpiter’i birleşiyor. Jüpiter şansı ile hayalleri birleşebilir. Ayrıca bu kavuşumun 11. evde gerçekleşmesi toplum önünde veya siyaset arenasında söz sahibi olacağını gösteriyor.

ABD başkanlık seçimlerinin sonucu çok fazla spekülasyona izin vermeyecek gibi. Ama gökyüzü diyor ki; Temmuz ayında alınan kararlar ve seçimler geleceğin rengini belirlemeye hazırlık yapıyor. 4 Temmuz’da gerçekleşen Yeniay’ın Yengeç burcunda olması ve Güneş ile kavuşum yapması gündemde yer alan kadın adayları parlatmaya başladı. Sizce de öyle değil mi? Belki de ABD Kasım seçimlerinde dünyanın 18. kadın liderini selamlamaya hazırlanıyordur. Ne dersiniz! İzleyelim görelim. Türk siyaset tarihinde ilklerin çok yaşandığı bir dönemdeyiz.

1956 doğumlu Yengeç burcu MHP tabanlı Meral Akşener’den de sıkça konuşulduğuna, güçlü bir siyasi zihniyete sahip olduğuna, cesur ve kendini ortaya koymaya çekinmeyen tarafına hepimiz şahit oluyoruz.  Ve olmaya da devam edeceğiz gibi görünüyor.

Belki de bu kadınlar, dünyayı karanlığa sürükleyen her türlü zalim yapıyı çökertir, kim bilir.

Zeynep Turan

13-07-2016

Yazının tüm hakkı saklıdır

Sayfa görüntülenme : 19324
61%
24%
4%
4%
3%
1%


YORUM YAP

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!

Tüm Sayılar


Zeynep Turan

Hakkında
Zeynep Turan

Astroloji bir yol haritasıdır.
Hayatınızla ilgili keskin bir viraj aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, o zaman size bir soru; İçinde bulunduğunuz dönemin hayatınızdaki en zor dönem olduğuna nasıl karar veriyorsunuz?
Astroloji bunları yıl yıl cevaplıyor! Zeynep Turan; doğum haritanızda yani horoscope haritanızda, size özel olayları anlatırken, olayları nasıl yöneteceğinize dair danışmanlık da veriyor...
Siz doğum bilgilerinizi veriyorsunuz, Zeynep Turan doğum anınızdaki gezegen konumlarından hayatınızda neyin öne çıktığını anlatıyor. 

Zeynep Turan'a Sor

Ayrıntılı Yorum

Videolar
KALBİNE GÜVEN AŞK HALA VAR
KALBİNE GÜVEN AŞK HALA VAR

BÜYÜK HESAPLAŞMA BAŞLIYOR
BÜYÜK HESAPLAŞMA BAŞLIYOR

En Çok Okunanlar
2018 JÜPİTER RETRO'SU AKREP BURCUNDA
2018 JÜPİTER RETRO'SU AKREP BURCUNDA

2018 MERKÜR RETRO'SU KOÇ BURCUNDA
2018 MERKÜR RETRO'SU KOÇ BURCUNDA